ČSSD představila návrh volebního programu, chce dostavět Temelín

Sociální demokraté dnes představili návrh programu pro předčasné volby. V ekonomické oblasti program odmítá doktrínu úspor a naopak klade důraz na progresivní zdanění. Jako nekonkrétní se program jeví v ekologické a kulturní oblasti.

(jp)

30.01.2010 20:46

270433_mediafax_jakub_polacek

Sociální demokraté dnes představili svůj volební program: chtějí růst, euro a další bloky Temelína. Foto Jakub Poláček, Mediafax

Sociální demokracie chce po volbách do roku 2013 snížit deficit veřejných rozpočtů pod tři procenta HDP a přijmout euro nejpozději v letech 2015 až 2016.

Sociální demokraté představili alternativu k pravicové koncepci: Namísto úspor chtějí ekonomiku oživit investicemi, jež hodlají financovat z vyšších daní. Výběr daní se ale z jejich návrhu zvýší pouze minimálně a spíše jde o kosmetickou úpravu současné daňové koncepce.

ČSSD před volbami naznačuje, že nepůjde cestou standardní vícepásmové daňové progrese běžné ve vyspělých zemích EU, ale bude spíše soutěžit se Slovenskem, pobaltskými státy, Rumunskem a daňovými ráji. Také sama růstová ekonomická koncepce, která je nyní kritizována sesterskými stranami ČSSD v rámci Evropské socialistické strany nebyla jakkoliv zpochybněna.

Stínový ministr financí a místopředseda strany Bohuslav Sobotka úpravu daní zdůvodnil tím, že stát bude potřebovat peníze na podporu hospodářského růstu. Pokud ČSSD vyhraje volby, chce obnovit progresivní zdanění a zavést dědické daně u dědictví v hodnotě nad deset milionů korun.  Podle plánu ČSSD by bylo zavedeno druhé daňové pásmo pro daň z příjmu ve výši osmatřicet procent pro lidi s výdělkem nad 120 tisíc korun měsíčně.

Návrh ČSSD pravděpodobně vychází z daňové koncepce ODS, jelikož pro většinu občanů bude stále platit rovná či superhrubá daň a samotná už tak nízká procentuelní progrese se bude týkat pouze řádově stovek, tisíců občanů. O návratu k daňovému systému z roku 2006 sociální demokraté před volbami nehovoří.

Sociální demokraté rovněž hodlají zvýšit daně z příjmu právnických osob o dvě procenta a spotřební daň z lihovin a tabákových výrobků.

Na dnešním jednání ústředního výkonného výboru ČSSD představila i další záměry v jednotlivých oblastech. Ve srovnání s programem pro neuskutečněné předčasné volby doznal velkých změn program ČSSD v oblasti školství. Strana upustila od státních maturit.

Sociální demokraté počítají se zavedením spoření na vzdělávání a půjček pro studenty, ale už se nezmiňují o boji proti školnému. Přitom právě otevřený a průchodný systém vzdělávání je pro evropské sociální demokracie klíčovým vestavěným stabilizátorem a zárukou rovnosti šancí.

Jedná se pravděpodobně o průzkumové zohlednění názoru na státní maturity u středoškoláků, méně už však samotné akademické obce, která se většinově vyslovila pro rychlé zavedení konceptu státních maturit, a nedostatečnou reflexi výrazně horší situace vysokého školství ve Velké Británii, kde Tony Blair přistoupil k zavedení školného na univerzitách a přispěl tak k nevídanému zadlužení mladých absolventů.

I nadále strana trvá na zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví, hodlá zabránit privatizaci nemocnic a zdravotních pojišťoven a zavést dobrovolné komerční pojištění.

Sociální demokraté plánují podporovat narození prvního dítěte pomocí vyššího porodného a vyšších přídavků. Podle stínového ministra sociálních věcí Zdeňka Škromacha je u rodin, které si pořídí jednoho potomka, větší šance, že si pořídí i dalšího.

O systému výstavby a spolufinancování nových kapacit předškolní výchovy, tedy školek či jeslí, které budou dostupné všem pracujícím matkám a otcům se zatím na ÚVV ČSSD přímo nehovořilo, přitom právě pro levicové strany je například téma genderové rovnosti zásadní.

Sociální demokracie hodlá stavět nové bloky jaderné elektrárny v Temelíně a modernizovat elektrárnu v Dukovanech. Zato o žádných konkrétních návrzích v ekologické oblasti média nereferovala, přitom stínový ministr životního prostředí Petr Petržílek je stále hlavním poradcem předsedy ČSSD a jeho návrhy byly v dřívějších prohlášeních často zohledňovány a náležitě mediálně prezentovány.

Své návrhy programu ve formě takzvaných oranžových knih představovali po celé dnešní dopoledne na zasedání ústředního výkonného výboru jednotliví stínoví ministři. Straníci i veřejnost se k nim budou moci vyslovit do března.

Na polovinu března je pak naplánována programová konference strany, která již ovšem patří spíše k samotné prezentaci volebních lídrů a nebude zde už možnost věci jakkoliv měnit či o nich hlasovat.

Další informace:
Ceskenoviny.cz ČSSD plánuje po volbách zvýšit daně


A co si myslíte vy? Diskuse (1 příspěvek)

Ivan Jirka - chemik

Neděle, 31.Ledna 2010, 13:00:33

Opravdu, jak blizoučko má k sobě ČSSD a ODS! Jak úporně se obě tyto partaje snaží o to, nerozhněvat si střední vrstvy obyvatelstva nějakou daňovou progresí! ODS to říká trochu jinak, to je vše. ČSSD si pomůže vhodnou definicí té střední vrstvy (příjem nad 100 000 Kč měsíčně). Takže koho vlastně volit?

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.