Česká spořitelna vykázala zisk deset miliard

Zatímco ve Spojených státech musel do peněžních ústavů peníze pumpovat stát, u nás lidé pumpují České spořitelně sami prostřednictvím poplatků.

Čistý zisk České spořitelny činil 30. září 2009 téměř deset miliard korun, oproti loňskému roku se dokonce o 0,3 procenta zvýšil. Bance se dařilo navzdory recesi, její zisk byl větší než zisk mateřské Erste Bank. Manažeři banky chválí sami sebe za dobrý obchodní výsledek, zákazníci naopak spořitelnu a další finanční domy působící v České republice kritizují kvůli bankovním poplatkům, které v zahraničí neexistují, anebo jsou nižší.

Zisky z poplatků a provizí se spořitelně zvýšily a dosáhly téměř 8,5 miliardy, tedy přes čtyři pětiny celkového zisku. Česká spořitelna má podle výzkumu na serveru Peníze.cz jedny z nejvyšších poplatků na českém trhu.

Češi platí sedmé nejvyšší poplatky v Evropské unii. Jak v září informovala Evropská komise, Češi v průměru zaplatí ročně za účet 95 eur. V nejdražší Itálii je to sice třikrát tolik, v nejlevnějším Bulharsku však pouze 27 eur.

Erste Bank byla také koncem letošního září odsouzena společně s dalšími třemi bankami (Raiffeisen Zentralbank, Bank Austria a Volksbanken) Evropským soudním dvorem kvůli kartelové dohodě k pokutě o celkové výši 2,5 miliardy korun. Banky totiž uzavřely dohodu o výši úvěrových sazeb, její počátek se navíc datoval už do osmdesátých let minulého století.

http://ekonomika.idnes.cz/cesko-ma-sedme-nejvyssi-bankovni-poplatky-v-unii-f6t-/eko_euro.asp?c=A090922_172352_eko_euro_vem

http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/penize/clanek.phtml?id=648404

http://www.penize.cz/43534-nejlevnejsi-ucty-vitezstvi-mbank-a-propadak-ceske-sporitelny

A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.