Piráti vyhlásili den infožádostí

Piráti vyhlásili 7. listopad dnem infožádostí s podtitulem Zeptej se svého úředníka, dokud můžeš. Chtějí pomoci svým příznivcům i dalším občanům s podáváním žádostí o informace, které musejí úřady poskytovat.

(vd)

05.11.2012 19:08

395971_mediafax_jan_bendl

Podle Pirátů je novela zákona o svobodném přístupu k informacím, který připravilo ministerstvo vnitra, krokem zpět. Foto Jan Bendl, Mediafax

Piráti vyhlásili 7. listopad dnem infožádosti. Chtějí tak veřejnost upozornit na možnosti zákona o svobodném přístupu k informacím. Současně kritizují chystanou novelu z dílny ministerstva vnitra, která by tento zákon výrazně oslabila. Proto se Piráti rozhodli zahájit informační kampaň za používání zákona 106.

„Prostřednictvím sociálních sítí budeme lidem radit jak infozákon používat a budeme je povzbuzovat k podávání žádostí o informace,“ uvedl místopředseda Pirátů Mikuláš Ferjenčík s tím, že také mezi 11:00 a 19:00 otevřou v pražské čajovně Šamanka na Hálkově 8 (poblíž stanice I. P. Pavlova) kontaktní místo, kde budou lidem radit osobně.

Podle Pirátů je novela zákona o svobodném přístupu k informacím, který připravilo ministerstvo vnitra, krokem zpět. Strana proto vypracovala rozsáhlou oponenturu novely, ve které analyzuje kladné a záporné stránky návrhu, upozorňuje na největší problémy a navrhuje zlepšení přístupu k informacím. Piráti své připomínky zaslali ministerstvu vnitra.

„Novela by zákon nepřiměřeně zkomplikovala a zhoršuje i srozumitelnost pro žadatele. Návrh neobsahuje dostatečnou úpravu povinného zveřejňování informací na internetu, dokonce chce zrušit povinnost zveřejňovat na internetu informace, které úřad již občanům poskytl na žádost,“ uvedl už dříve místopředsedy Pirátů Jakub Michálek.

Novela podle něj také podstatně zužuje okruh poskytovaných informací, například část informací o platech, podkladová data nebo zápisy z neveřejných jednání. „Návrh se v řadě věcí neřídí tím, jak platný zákon vykládaly soudy a v rozporu s jejich dlouhodobým rozhodováním má zákon nově vymezit i skupinu povinných subjektů,“ dodal Michálek.

Pirátská strana navrhuje naopak podstatné rozšíření svobodného přístupu k informacím. „Svobodný přístup k informacím Piráti chápou jako bezprostřední, okamžitý přístup k informacím, kde žadatel nečeká na informace roky, ale má je na několik kliknutí k dispozici,“ uvedl Jakub Michálek.

„Proto Piráti navrhují, aby veřejné instituce zveřejňovaly většinu informací, o které dnes musí občané zdlouhavě žádat, sám automaticky na internetu. Jedná se především o informace o veřejných zakázkách, účetnictví veřejných institucí a organizačních složek státu, informace o veřejném majetku a dispozicích s ním a o to, jak hlasovali jednotliví zastupitelé obcí a krajů,“ vysvětlil Michálek.

„V neposlední řadě chceme, aby se zákon 106 vztahoval i na politické strany, které pobírají státní příspěvky, a stejně tak i na další instituce, které mají příjmy zajištěné zákonem, jako je například kolektivní správce autorských práv OSA,“ uzavřel Michálek.

Ve snaze změnit novelu z dílny ministerstva vnitra jsou Piráti otevřeni i spolupráci s občanskými sdruženími, která zákon často používají, a s dalšími neziskovými organizacemi. Spontánní kampaň proti novele z dílny ministerstva vnitra bude mít pokračování tento pátek, kdy chystá protestní happening občanské sdružení Pražské fórum.


A co si myslíte vy? Diskuse (1 příspěvek)

1463599_10152404334252786_1734281146_a

David Lobpreis - Socio-ekononický migrant, Znojmo-Teplice

V právu je dobré, že jde věci dělit ostře... (při vědomí toho, že realita neostrá je, takže nakonec rozhoduje názor soudce) Úterý, 6.Listopadu 2012, 07:49:14

Co není tajné, je veřejné. Podle mne není špatné některé věci zveřejňovat automaticky, ale stejně tak bude stále potřeba klást dotazy. Mediální ..ky jsou mi celkem volné, ale akademická sféra se prostě ptát musí, nemůžeme se spolehnout na to, že všechno bude někde viset.
Samozřejmě je ale v zájmu všech, aby doba a náklady od dotazu k odpovědi klesala k limitní neostré nule.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.