Heger vyhlásil zmírnění prohibice

Ministr zdravotnictví Leoš Heger vyhlásil zmírnění prohibice. Do obchodů a restaurací se tak může vrátit alkohol vyrobený do konce prosince loňského roku a lahve s prokázaným původem lihu.

(vd)

27.09.2012 14:19

Heger

Mimořádné opatření Heger vyhlásil v celoplošném televizním a rozhlasovém vysílání. Foto Michal Kalášek, Mdiafax

Ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo nové mimořádné opatření, které upravuje pozvolné uvolnění trhu s lihovinami o obsahu etanolu nejméně dvaceti procent objemových nebo více, a to včetně tuzemáku a kozumního lihu.

„Alkohol s datem výroby po 31. prosinci 2011 se může nabízet jen za předpokladu, že všechny fáze výroby jsou doprovázeny dokladem o původu a nezávadnosti," uvedl Heger ve čtvrtek po poledni na tiskové konferenci s tím, že otevřené lihoviny bez tzv. rodného listu musí být zlikvidovány podle zákona o odpadech.

„Lahve, které jsou otevřené, jsou považovány za rizikové," zdůvodnil Heger důvod jejich likvidace. Výjimkou jsou nicméně drahé lihoviny v případě, že je jejich majitelé nechají laboratorně prověřit. Otestování jednoho vzorku přitom přijde i s daní až na 840 korun.

Za zlikvidovaný alkohol bude stát vracet již vybranou spotřební daň. Kolky s červeným označením NOVÝ začala celní správa distribuovat ve středu. Nové mimořádné opatření se vztahuje na všechny provozovatele potravinářských podniků včetně osob provozujících stravovací služby.

Současně se provozovatelům potravinářských podniků zakazuje vývoz a distribuce lihovin mimo území České republiky o obsahu etanolu nejméně dvaceti procent objemových nebo více, včetně tuzemáku a konzumního lihu, které byly vyrobeny v letošním roce.

Nečasův kabinet podle Hegera i nadále počítá s tím že budou pokračovat intenzivní kontroly v restauracích a obchodech. Ministr zdravotnictví současně na tiskové konferenci připustil, že dojde ke zpřísnění legislativy, omezení stánkového prodeje a zdražení alkoholu.

Další informace
:
iDnes.cz Tvrdý alkohol se po dvou týdnech smí vrátit do restaurací a obchodů
Českénoviny.cz Prohibice v Česku zmírnila, pootevřen je znovu i vývoz
Lidovky.cz Konec prohibice. Heger zmírnil opatření zákazu prodeje alkoholu


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.