Pan IKEA dělí korporaci mezi syny, danit chce stále přes nadace

Zakladatel slavného nábytkářského gigantu Ingvar Kamprad potvrdil dlouho šířený dohad, konkrétní budoucnost jeho rodiny v podniku je ale těžko zhodnotitelná. Firma se totiž rozrostla do složité nadnárodní struktury, kterou využívá k minimalizaci daňových odvodů.

(pjed)

17.09.2012 19:32

A1

Kampradovi je často vytýkána mladická inklinace ke švédské odnoži nacismu. Jako šéf korporace se ale vždy choval v duchu současné doby. Foto neznámého autora, Internet

Šestaosmdesátiletý zakladatel nábytkářského gigantu IKEA Ingvar Kamprad začal s dělením společnosti mezi své syny – Petera, Jonase a Mathiase. Švédská média to naznačovala již na počátku léta, sám Kamprad ale vše potvrdil až nyní v pondělí. Podle Kampradova mluvčího Pera Heggenese jde o přirozený výsledek letitého rozvoje firmy. Kampradovi synové prý o všem věděli od otcových březnových narozenin.

„Šlo o přirozený milník, po němž připadla každému ze synů určitá úloha v podniku a příslušný díl odpovědnosti,“ vybírá z Heggenesových slov švédská mutace zpravodajského serveru The Local.

Podle červnové reportáže v deníku Dagens Industri, která vyvolala tematickou vlnu dohadů, se nejstarší z trojice synů – osmačtyřicetiletý Peter – profiluje jako hlavní ekonom rodiny. Měl by tak řídit konglomerát IKANO – formálně lucemburskou společnost, která spravuje finance, majetek, pojištění a aktiva celé rodiny.

Šestačtyřicetiletého Jonase zase vykreslil Dagens Industri jako klíčového designera a vývojáře firmy; třiačtyřicetiletý Mathias je pak prý rozený obchodník a nejiniciativnější člen trojky. Právě Mathiasovi by měl připadnout holandský Inter IKEA Systems – vlastník proslulé značky.

Sám Ingvar Kamprad, který založil IKEA v roce 1943 a dnes je považován za nejbohatšího Evropana, se ovšem do důchodu ještě nechystá. Dle dalších pondělních zpráv z vedení společnosti bude dál působit jako „hlavní poradce“. Vlastní chod korporace se přitom prý v nejbližší době nijak výrazně nezmění.

Daňové vývody? Kultura firmy
Dohady o převodu stěžejní odpovědnosti za firmu na Kampradovi syny živila během léta také řada zpráv o nových, poměrně nezvyklých investičních počinech. Již v červenci informovaly noviny Svenska Dagbladet o záměru společnosti postavit více než sto levných hotelů v Německu, Polsku, Nizozemí a Velké Británii. V srpnu se poté objevily zprávy o přípravách na výstavbu celých IKEA-čtvrtí s tisíci byty, obchody a kancelářemi v Londýně a v Hamburku. Dle dalších srpnových zpráv se IKEA chystá také na indický trh.

Jakékoliv zprávy o změnách ve vedení společnosti se ale ověřují jen obtížně – Kampradova rodina totiž s médii příliš nekomunikuje a sama původně švédská firma je dnes konglomerátem společností z různých zemí. Není tak jasné, která část managementu činí ta nejdůležitější rozhodnutí (i když je známo, že Kamprad má poslední slovo) a do jakých funkcí vlastně synové zasednou.

Ze stejného důvodu se nedá ani jednoznačně říci, v jaké zemi platí IKEA ten který rok největší část daní. Podle zjištění švédských reportérů a dokumentaristů se tak v posledních letech dělo většinou v Nizozemí – téměř všechny její prodejny totiž dnes provozuje tzv. IKEA Group řízená INGKA Holdingem, jejž vlastní holandská nadace INGKA Fundation. Každá z prodejen přitom zároveň odvádí tři procenta z příjmu za použití značky holandské Inter IKEA Systems – současnému vlastníku konceptů a loga společnosti. Inter IKEA Systems je ale vlastněna lucemburským (dříve nizozemsko-antilským) Inter IKEA Holdingem, který spravuje zase jiná nadace – tentokrát lichtenštejnská Interogo Fundation. Tato je podle odhalení z let 2010 a 2011 přímo pod kontrolou Kampradovy rodiny.

Švédským novinářům, resp. dokumentaristům se při předloňské investigaci podařilo též dokázat, že firma s pomocí zmíněné soustavy nadací platí jen 3,5procentní příjmovou taxu. Podle reakce Ingvara Kamprada pro Financial Times je tato „daňová efektivita“ „přirozenou součástí firemní kultury“ postavené na „minimalizaci nákladů“.

IKEA je dnes nejznámějším prodejcem a producentem levného nábytku skandinávského typu na světě. IKEA Group vykázala v roce 2010 čistý zisk okolo 2,7 miliardy eur (přes 66 miliard korun). Hodnota proslulé značky na trhu je odhadována na 210 miliard Kč.


Další informace:
The Local – Sweden Ikea founder passes torch to three sons
The Local – Sweden Ikea denies reports of founder's retirement
The Wall Street Journal IKEA Chief Executive to Step Down
The Standard Ikea founder hands over empire to sons
The Local – Sweden Ikea to open 100 budget hotels across Europe
The Local – Sweden Ikea to build 'district' in northern Germany
The Local – Sweden Ikea brand sold for 75 billion kronor
The Local – Sweden Ikea closer to India market entry: report
The Local – Sweden Ikea founder admits to secret foundation
Financial Times Probe reveals Ikea tax structure
Boingboing.net Ikea is owned by a "charitable foundation," pays only 3.5% tax


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.