Sedm sdružení se spojilo proti těžbě uhlí

Podle aliance stát podporuje těžební společnosti, devastující životní prostředí. Aliance naproti tomu prosazuje trvale udržitelný rozvoj a chce zabránit rozšiřování těžby uhlí.

(jm)

10.08.2012 13:16

A2

Uhlí - černé zlato, nebo prokletí region, ve kterém se nacházejí jeho zásoby? Foto John Turner, flickr.com

Ochrana lidí, jejich domovů a životního prostředí před devastací působenou důlními společnostmi jsou cíle nově vzniklé České aliance proti těžbě uhlí, kterou ve čtvrtek založila sdružení Naše Beskydy, Občané Karviné proti těžbě uhlí pod městem, OPS, Orlovák, Kořeny, Frygato-Eko a Občané za životní jistoty.

„Chceme ukázat jasný odpor proti podpoře, kterou stát těžebním společnostem dlouhodobě poskytuje,“ řekl Marian Žárský z občanského sdružení Naše Beskydy. Aliance hodlá bojovat za trvale udržitelný rozvoj regionů a nepřipustit další rozšiřování těžby uhlí.

„Když se ozve občanské sdružení, tak si myslím, že ten hlas není tak silný, jako když se ozve aliance, za kterou stojí více sdružení. Očekáváme, že se nám může podařit lépe prosadit naše zájmy. Když se nám podaří přesvědčit správné lidi o tom, že co se dneska děje, není tak úplně v pořádku, ta šance tady je,“ vysvětlila vznik aliance Monika Heisigová z občanského sdružení Občané Karviné proti těžbě uhlí pod městem.

Zástupci jednotlivých sdružení vznik aliance oznámili na tiskové konferenci v Trojanovicích na Novojičínsku, na jejímž katastru leží zakonzervovaný Důl Frenštát. Zatímco šest sdružení působí v moravskslezském regionu, kde se potýkají s těžařskou firmou OKD miliardáře Zdeňka Bakaly, občanské sdružení Kořeny bojuje proti plánovanému prolomení těžebních limitů v severních Čechách. Aliance bude také spolupracovat s ekologickými organizacemi Arnika a Greenpeace.

Bakalova OKD se však ke vzniku aliance staví rezervovaně. Podle mluvčího OKD Vladislava Sobola může aliance znamenat vznik platformy pro diskusi. „Na druhou stranu je to částečně matení veřejnosti, když se tam zapojí i sdružení Naše Beskydy, protože o těžbě v Beskydech nikdo nemluví,“ citoval Sobola server Ekolist.cz.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.