Navýšení nákladů za jez u Děčína a kanál u Přelouče jsou netransparentní

Ředitelství vodních cest ČR neposkytlo Dětem Země faktury z loňského roku o nákladech za přípravu jezu u Děčína a plavebního kanálu u Přelouče. Tyto náklady přitom dosáhly částky 80,7 miliónů korun a jsou více než dvakrát vyšší, než byl plán.

(vd)

31.07.2012 12:42

47811_mediafax_karel_rouc

Ředitelství vodních cest ČR chce jez i kanál postavit do roku 2015. Foto Karel Rouč, Mediafax

Městský soud v Praze má na stole dvě žaloby Dětí Země proti Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC ČR), které jim ani po několika urgencích neposkytlo šestatřicet faktur z loňského roku o nákladech za přípravu jezu u Děčína a plavebního kanálu u Přelouče. Tyto náklady přitom dosáhly částky 80,7 milionů korun a jsou více než dvakrát vyšší, než byl plán.

Podle ekologů z Dětí Země by ale takové informace měly být automaticky na webu každé veřejné instituce, aby byla zajištěna transparentnost s nakládáním veřejných prostředků.

„Podat žalobu proti nečinnosti ŘVC ČR byl poslední prostředek, jak se domoci ústavního práva na informace, za co bylo v roce 2011 utraceno více než dvakrát více peněz, než se plánovalo. ŘVC ČR včele s Janem Skalickým má asi velmi vážný důvod, proč ty faktury utajuje,“ upozornil předseda Dětí Země Miroslav Patrik.

Podle původního rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) měly být náklady za přípravu jezu u Děčína ve výši 35 milionů korun, nicméně se vyšplhaly až na částku 68,5 milionů korun, tedy téměř o sto procent. Pro plavební kanál u Přelouče pak bylo plánováno pět milionů korun, avšak částka se zvýšila na 12,2 milionů korun, tedy o 150 procent.

„Nečinnost ŘVC ČR považujeme za účelovou, neboť jsme za náklady na pořízení téměř čtyřiceti faktur poslali peníze již v květnu, ale informace i přes urgence nikde. Nepomohly ani e-maily a ani stížnost proti nečinnosti,“ vysvětlil Patrik.

Podle něj ŘVC ČR provádí vůči Dětem Země masivní obstrukční taktiku, neboť průměrná doba získání informací je několik měsíců, a nikoli nanejvýš měsíc. Tento postup si podle jeho slov nelze vysvětlit jinak, než jako záměr, který by se mohl hodnotit i jako trestní čin zneužití pravomoci veřejného činitele.

V těchto dnech také končí výběrové řízení pro obsazení funkce ředitele ŘVC ČR. Zda ji získá znovu Jan Skalický či jiný uchazeč si Děti Země netroufají odhadnout. Podle Patrika však doufají, že se vybraný ředitel bude chovat jako skutečný státní úředník, který tu bude pro veřejnost a nikoli pro lobbistické a klientské skupiny.

Příprava jezu u Děčína za 4,2 milionů korun se pozastavila, neboť ŘVC ČR podruhé předložilo nekvalitní dokumentaci EIA, kterou ministerstvo životního prostředí letos v květnu vrátilo k přepracování. Plavební kanál u Přelouče za více než 3,1 milionů Kč se zase více než deset let pokouší získat územní rozhodnutí. Nyní stavební úřad v Přelouči zkoumá námitky Dětí Země a dalších účastníků řízení.

ŘVC ČR chce jez i kanál postavit do roku 2015.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.