Nečasova vláda rozhodnutí o navýšení platů politiků přenechala poslancům

Vláda Petra Nečase ve čtvrtek rozhodla, že rozhodnutí o zvýšení platů ústavních činitelů přenechá poslancům. Do Sněmovny zašle pět variant navyšujících koeficient pro výpočet platů soudců, poslanců a ministrů. Opozice i odbory navýšení mezd kritizují.

(vd)

19.07.2012 16:36

245351_mediafax_mikulas_krepelka

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský důvody, jež vládu k návrhu zvýšit platy ústavních činitelů vedou, odmítá. Foto Mikuláš Křepelka, Mediafax

Rozhodnutí o navýšení platů ústavních činitelů až o desetitisíce korun nechá vláda na poslancích. Ve čtvrtek o tom rozhodl Nečasův kabinet s tím, že do Sněmovny zašle pět variant navyšujících koeficient pro výpočet platů soudců, poslanců a ministrů. Základem by místo nynějšího 2,5 násobku průměrné mzdy mohl být podle návrhu 2,7 násobek, varianty počítají i s 2,51 násobkem až více než trojnásobkem.

Ministerstvo spravedlnosti a soudci přitom požadují trojnásobek. Soudci si totiž na rozdíl od politiků nemohou přivydělávat například podnikáním, proto se domáhají, a pravděpodobně v dalších letech nadále domáhat budou, dorovnání svých platů u Ústavního soudu.

A podle premiéra návrh na navýšení platů poslanců, ministrů a také soudců reaguje právě na rozhodnutí Ústavního soudu. „Chci zdůraznit, že je to krok vynucený soudci Ústavnímu soudu," zdůraznil na tiskové konferenci po jednání vlády Nečas.

„Kdyby nebylo tohoto rozhodnutí, vláda by se vůbec platy nezabývala s tím, že předpokládáme, že tento návrh bude poslán do Sněmovny pouze jako legislativní nosič a výsledná verze bude i ve vazbě především na platy soudců zpracována na základě politického kompromisu napříč politickým spektrem,“ doplnil premiér pro Český rozhlas.

Na záměr vlády reagoval ve čtvrtek dopoledne pro Český rozhlas předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Zdůvodnění Nečase přitom odmítl s tím, že se vládou zmiňované řízení, stejně jako všechna předchozí, týkalo výlučně soudců.

„My jsme nerozhodovali ani o svých platech ani o platech jiných ústavních činitelů," vysvětlil Rychetský. „Ústavní soud zrušil platovou základnu v řízení, které iniciovaly obecné soudy. Neříkáme nic jiného, než že soudcům obecných soudů nelze platy snižovat. Netvrdíme ani, že se jim musí platy zvyšovat," dodal.

Záměr vlády už ve středu kritizovali kromě opozičních předáků i odbory. Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslava Zavadila považují odboráři návrh na navýšení mezd ústavních činitelů za výsměch všem nezaměstnaným, rodinám s dětmi, důchodcům, zdravotně postiženým, kterým vláda ve většině případů ponechala pouze dávky hmotné nouze a i ty dále škrtá.

„Pokud vláda schválí návrh ministra Jaromíra Drábka na zvýšení platů politiků v době, kdy velkému počtu zaměstnanců stagnují či se propadají reálné mzdy a platy, kdy zvýšení DPH citelně dopadá na rodinné finance a část populace se začíná ocitat na hranici chudoby, jde o nehorázný výsměch občanům České republiky. Je to vláda ještě větších gaunerů, než jsem si myslel,“ reagoval doslova Jaroslav Zavadil s tím, že vláda bezostyšně zneužívá rozhodnutí Ústavního soudu. Platová základna představitelů státní moci – poslanců, ministrů, premiéra, prezidenta – by totiž mohla stoupnout až o 20 procent.

„Přitom u všech ostatních zaměstnanců veřejných služeb a správy vláda navrhuje pokračovat ve zmrazování prostředků na platy až do roku 2015. To je zásadní rozpor s navrhovaným záměrem, za to si ministře Drábku a vládo zasloužíte padáka,“ doplnil Zavadil.

Místopředsedkyně vlády Karolína Peake nicméně ve čtvrtek odpoledne po jednání vlády uvedla, že navrhne oddělení platové základny soudců a ostatních ústavních činitelů tak, aby na sobě nebyly závislé a platy politiků mohly zůstat zmrazeny. „Stejnou solidaritu se zbytkem nepodnikatelského sektoru bych ale očekávala i od soudců,“ doplnila.

Další informace
:
ČT24.cz Vláda nabídne poslancům pět variant zvýšení platů ústavních činitelů
Českénoviny.cz Rychetský: Vláda nemusí zvyšovat platy ústavních činitelů
Rozhlas.cz Ministři nechají rozhodnutí o navýšení platů ústavních činitelů na sněmovně


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.