Bohuslav Sobotka pozval veřejnost na pátek 13. do Sněmovny

V úterý se v Praze uskutečnilo protestní shromáždění proti církevním restitucím. Předseda ČSSD na akci potvrdil, že poslanci sociální demokracie zákon o majetkovém vyrovnání státu s církvemi nepodpoří a pozval občany na páteční jednání Sněmovny.

(vd)

11.07.2012 18:59

2797_mediafax_michal_kalasek

Zdroj z vedení ČSSD Deníku Referendum potvrdil, že na okamžik hlasování ve třetím čtení připravují opoziční poslanci protestní akci přímo v jednacím sálu. Foto Michal Kalášek, Mediafax

V úterý se v Praze na Klárově uskutečnilo protestní shromáždění proti církevním restitucím. Akci připravili Mladí sociální demokraté (MSD), iniciativa Ne základnám a Alternativa zdola. Na shromáždění vystoupili mimo jiné spisovatelka Lenka Procházková, která je tváří protestů proti církevním restitucím, a předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka.

Bohuslav Sobotka ve svém projevu potvrdil, že poslanci ČSSD církevní restituce nepodpoří. Sobotka ostře kritizoval katolickou církev a pozval občany na jednání Poslanecké sněmovny v pátek 13. července. Podle aktuálních odhadů by i přes obstrukce opozičních poslanců měla totiž Sněmovna o restitucích v pátek odpoledne - po 15. hodině - hlasovat ve třetím čtení.

Zdroj z vedení ČSSD Deníku Referendum potvrdil, že na okamžik hlasování ve třetím čtení připravují opoziční poslanci protestní akci přímo v jednacím sálu. Spisovatelka Lenka Procházková a režisér Václav Dvořák upozornili na význam jejich informační kampaně o církevním restitucím. Dle nich se již většina občanů domnívá, že vládou prosazované restituce jsou krádež.

Před asi stovkou účastníků pak vystoupil i poslanec a bývalý duchovní František Bublan, ekonomka Ilona Švihlíková, stínový ministr financí za ČSSD Jan Mládek a zástupci další organizací včetně hnutí Occupy.

Účastníci akce podepisovali petici nejen proti církevním restitucím, nýbrž i za nominaci Jiřího Dienstbiera na prezidenta. Součástí setkání byl i happening připravený MSD a koncert skupiny Marcelband.


A co si myslíte vy? Diskuse (4 příspěvky)

Jk_referendum

Jan Kopecký - sociolog, Wien

Nakonec se poslanecký mejdan vydařil Sobota, 14.Července 2012, 08:54:16

a 93 zločinců zvedlo ruku ve výroční den dobytí Bastilly. Občané se tak přiblížili naplnění svých tužeb, které vyslovili hlasováním v květnu 2010. Zbývá ještě v přímé volbě zvolit Marka Bendu presidentem republiky.

V_mnich

Eva Hájková - penzistka

Ve výroční den, Sobota, 14.Července 2012, 10:32:13

po 223 letech od dobytí Bastilly.... Na to mě, pane Kopecký, nenapadá říct nic jiného, než že "budoucnost už byla". Teď máme před sebou zase minulost.

Luděk Ševčík - OSVČ

Sobota, 14.Července 2012, 14:18:40

Stovka účastníků. Kdyby se našel někde nějaký "zbitý" Peťa, tak tam je hned minimálně tři a půl tisíce účastníků. Je to slabota, levice neumí lidi zburcovat. Je to ale také asi tím, že někde už je těžko rozeznat, kde je levice a kde pravice, obvláště na na vyšších postech a nejvíce snad na hejtmanstvích. K čemu také lidi mohou vyburcovat ti levicoví politikové, kteří se chovají vůči voličům "odpovědně", takže jim žádný zvrat současné neoliberální revoluce neslibují. Budeme muset naklonovat Luxemburgovou, ba i Trockij, nebo Lenin by se hodili, prostě někdo s vizí a aby měl pořádný drajf. Nepotřebujeme lidi, kteří nám říkají - podívejte co vám to dělají, jak vás berou na hůl, to je hrůza, co? Potřebujeme takové, kteří řeknou- už dost, už ani milimetr, nebo s vámi vyběhneme. Ne koupené politiky, zapojené v dozorčích radách, zatížené vysokými hypotékami, protože ti se starají tak sami o sebe. Máme před sebou vždy budoucnost paní Hájková. Jen ji nechtějme realizovat s lidmi z minulosti. Klaďme vysoko své požadavky na politiky, suďme je přísně, jsou tam z naší vůle.

V_mnich

Eva Hájková - penzistka

Sobota, 14.Července 2012, 15:00:34

Naklonovat se dá jen tělo, pane Ševčíku. Duch, jak je známo, vane kudy chce. Asi vane někde úplně jinde.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.