Důchodci v Berlíně osquatovali společenské centrum, brání se jeho zrušení

Desítky seniorů squatují od pátku v budově svého společenského centra v Pankowě. Chtějí tak přimět městskou část k přehodnocení jejího prodeje. Nejmladšímu ze squatterů je 65 let, nejstarší squatterce 89. Podle německých novinářů jim odhodlání přesto nechybí.

(pjed)

02.07.2012 15:01

A4

Výkonná ředitelka centra Doris Syrbeová (vlevo) informuje média. Další squatteři za klasickým transparentem "Tento dům je obsazen". Foto archiv ODK, flickr.com

Téměř padesát důchodců z berlínské čtvrti Pankow squatuje od pátku ve svém společenském centru, umístěném ve vile bývalé hlavy Stasi Ericha Mielkeho. Činí tak po třech měsících standardních, ale neúspěšných protestů proti rozhodnutí městské části, která se chystá centrum zrušit.

Nejmladšímu ze squatterů je 65 let, nejstarší squatterce 89. Odhodlání jim přesto dle německých novinářů nechybí.

„Jsme staří, ale to neznamená, že si necháme všechno líbit,“ cituje Berliner Zeitung Doris Syrbeovou, dvaasedmdesátiletou výkonnou ředitelku centra, která se rozhodla ke squatterům připojit.

„Máme zde matrace a lehátka. Vaříme z toho, co nám donesou rodiny nebo sousedé. Budeme tady čtyřiadvacet hodin denně, dokud se problém nazačne řešit,“ uvádí Syrbeová dále.

Centrum v Mielkeho vile bylo v posledních patnácti letech dotováno z rozpočtu městské části. Tzv. Klub v Tiché ulici navštěvovalo přibližně 300 důchodců. Byly zde pořádány vzdělávací kurzy, sedánky se společenskými hrami, lekce cizích jazyků či taneční hodiny. V centru sídlil též šachový klub, místní spolek turistů nebo klub čtenářů denního tisku. Byla zde kavárna a vývařovna obědů, kde se senioři mohli levně najíst.

Vedení městské části na jaře naznalo, že nemá dostatek peněz na „nezbytné úpravy budovy“ (německá média zmiňují zejména 1,5 milionů eur na vybudování bezbariérového přístupu) a rozhodlo se vilu prodat. Spolky i většina kurzů měly být sice zachovány, avšak roztroušeně v různých školách, školkách a dalších budovách po městě.

„Klub v Tiché ulici je místem, kde se může scházet všichni. Udržujeme zde stará přátelství a navazujeme nová. (...) Rozpustit tuto komunitu znamená všechny vazby zpřetrhat,“ uvedl pro deník Bild další ze squatterů, čtyřiasedmdesátiletý Hermann Hering.

Podle pondělních informací z německého tisku již důchodce podpořily desítky občanských iniciativ a organizací zabývajících se ochranou sociálních práv. Pozorovatelé se shodují, že největší váhu bude mít nyní stanovisko německé sociální demokracie, která ve většině částí Berlína vládne.

„Máme za sebou určité životní dílo, určitý příspěvek společnosti. A myslím, že už jen proto máme právo důstojně zestárnout (...) Měli byste ostatně vidět má vnoučata; jak jsou na dědu hrdí!,“ doplnil Hering pro německý list.


Další informace:
Berliner Zietung Senioren als Hausbesetzer
IndyMedia.de Hausbesetzung in Berlin-Pankow
News.de Senioren besetzen Haus
Bild 50 Senioren besetzen Rentner-Treff


A co si myslíte vy? Diskuse (1 příspěvek)

Stanislav Hošek - Český těšín

Těch chybějících 1,5 milionu… Středa, 4.Července 2012, 19:48:34

…představuje plat kolika TOP manažerů?!!!

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.