Bolivijští úředníci budou fasovat pera s odposlechem

Vedení celní správy chudé jihoamerické země představilo zajímavou novinku z vládní protikorupční kampaně.

(pjed)

15.06.2012 12:25

A1

Celní podvody a různé druhy pašeráctví připraví Bolivíi o více než 400 tisíc dolarů každý rok. Rozpočet země je přibližně šestkrát nižší než český. Foto George Hatcher, flickr.com

Bolivijští celníci mají být vbrzku vybaveni zvláštní pery se skrytou mikrokamerou a zařízením pro záznam hlasu. Média o tom ve čtvrtek informovala ředitelka bolivijské celní správy Marlene Ardayová s tím, že jde o součást velké protikorupční kampaně vlády Eva Moralese. Sama Ardayová též novinářům vzorové pero popsala.

„Kamera dokáže detailně nasnímat tváře lidí (...) a záznamník fungovat po celou pracovní dobu (...) Bude to fungovat o jako antidopingový mechanismus v naší správě,“ cituje ředitelku BBC.

Bolivijská celní správa eviduje a kontroluje veškerý dovoz a vývoz, včetně prodeje vzácných nerostných surovin. Pera má obdržet všech asi tisíc zaměstnanců úřadu. Náhodně vybraný vzorek záznamů bude pravidelně kontrolován.

Bolivijské ministerstvo hospodářství odhaduje, že různé druhy pašeráctví a celních podvodů připraví stát každý rok o víc než 400 tisíc dolarů (8 milionů korun). Celkové příjmy bolivijského rozpočtu jsou přitom přibližně šestkrát nižší než příjmy rozpočtu ČR.


Další informace:
BBC News Bolivian officials get spy pens in anti-corruption effort
Business Anti-Coruption Portal Snapshot of the Bolivia Country Profile
WikiLeaks Bolivian Corruption: More Scandal Likely


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.