To jsem v Helsinkách podepsal taky!

Nebyl-li Roman Smetana souzen v politickém procesu, rozsudek je spravedlivý a měl by platit. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil se však zřejmě zalekl kritiky ze strany ČHV a předal případ k Nejvyššímu soudu, údajně z důvodu „ustálení judikatury“ do budoucna.

Roman Smetana, řidič olomoucké MHD, který byl poslán do vězení za pomalování předvolebních plakátů a následné odmítání trestu i přesto, že uhradil vzniklou škodu, by mohl být během pár dnů doma. Jelikož patřím k zásadním kritikům současných poměrů, případ Romana Smetany jsem sledoval od samého začátku a i přes zdánlivou politickou nekorektnost zdůrazňoval, že Roman Smetana je špičkou ledovce mezi desítkami dalších politicky pronásledovaných.

Pakliže by Roman Smetana nebyl odsouzen v politickém procesu, rozsudek je spravedlivý a měl by tedy platit. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil se však zřejmě zalekl tvrdé kritiky ze strany Českého helsinského výboru a předal případ k Nejvyššímu soudu, údajně z důvodu „ustálení judikatury“ do budoucna. Tím si však naběhl na smeč, neboť jako člen strany, která jej kvůli poškození plakátů sama žalovala, nepřímo přiznal, že Smetana je skutečně politický vězeň. Jak jsem již psal výše - pokud by byl Smetana odsouzen spravedlivě, není důvod případ dále přezkoumávat.

Chování ministra Pospíšila vnímám jako další z excesů současné vlády, jejíž pravá ruka neví, co dělá ta levá a namísto propracovaného konceptu předkládá občanům politiku ad hoc. Navíc v situaci, kdy dochází k erozi jednoho z koaličních partnerů, je tento politický styl jen logickým vyústěním vládní bezradnosti a zmatenosti. Trochu to připomíná chování normalizačních papalášů, kteří zcela bez skrupulí potlačovali základní svobody občanů, aby se následně chlubili jejich podporou. Trochu mi to připomíná jednu normalizační anekdotu. S jedním rozdílem - Pospíšil v tom (bohužel?) umí trochu líp chodit:

Milouš Jakeš přichází za Gustávem Husákem a ukazuje mu petici Několik vět.
„Tak tohle podepisují!“ volá Jakeš pobouřeně, „toho Havla musíme zase zavřít.“
Husák si to přečte a říká: „Ale vždyť to já znám! To jsem v Helsinkách podepsal taky!“

A co si myslíte vy? Diskuse (4 příspěvky)

Jevi_1

Eva Hájková - okres Opava

Středa, 9.Května 2012, 20:14:26

Nevím, zda R. Smetana je či není politickým vězněm, ale tento případ rozhodně nemilosrdně odhaluje slabiny zákona. Na pozadí poměrů, které panují v naší politice, navíc takové odsouzení působí naprosto hloupě a nesmyslně. Ukazuje se, že být odsouzen podle zákona nemusí vždy znamenat být odsouzen spravedlivě.

Jiří Karen - Opava

Politicky pronásledovaný? Čtvrtek, 10.Května 2012, 09:41:44

Ona je taky otázka, kdo je to "politicky pronásledovaný", že? Babička, na kterou se hladově vrhnou desítky exekutorů, protože nemá na nájem a seberou jí pejska, je podle mě taky docela politicky pronásledovaná.

Podle mě těch politických vězňů bude přibývat a ten zbytek lidí, kteří naivně věří v možnost znovuobnovení naší krasné sociálně smířlivé kapitalistické demokracie, poněkud vystřízliví...

Stanislav Hošek - Český těšín

Ubohost. Čtvrtek, 10.Května 2012, 16:59:29

Pokud neumíte posuzovat současnou událost z jejích vnitřních aspektů, tak raději o ní nepište, abyste se pořád nemusel otírat o minulost. Už je to obehrané.

Filip Šimeček - Brno

RE: Ubohost Pondělí, 12.Listopadu 2012, 08:52:50

Vážený pane Hošku,

domnívám se, že právě paralely současného a minulého režimu jsou ideální metodou, jak ukázat, že oba tyto režimy si braly demokracii do úst jen jako bezobsažný pojem, jímž maskovaly či maskují skutečné - nesvobodné - struktury.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.