Za miliardovou pískovnou je podivná smlouva politiků s investorem

Obyvatelé Věrovan na Olomoucku odmítají ve své obci výstavbu pískovny. Podle nich by se z obce stalo tranzitní místo. Obávají se přitom, že zastupitelé stavbu povolí. V opačném případě obci hrozí finanční ztráty, které jsou důsledkem podivné smlouvy.

(vd)

15.02.2012 17:30Obyvatelé obce Věrovany na Olomoucku s napětím čekají jednání místního zastupitelstva, které má rozhodnout o povolení či zrušení výstavby pískovny u obce.

Většina obyvatel obce stavbu přitom odmítá. Podle nich by se z obce stalo tranzitní místo a navíc by pískovna poškodila ráz krajiny. Pokud zastupitelé důl ale odmítnou, hrozí obci v důsledku nevýhodné smlouvy s investorem výrazné finanční ztráty.

Občanské sdružení Naši politici v krátké videoreportáži mapuje kauzu nestandardní smlouvy uzavřené bývalým vedením obce. Reportáž mimo jiné poukazuje, že podobné problémy s těžební společností Františka Jampílka řešily i další české a moravské obce.

V roce 2005 byla mezi Františkem Jampílkem a obcí Věrovany podepsána smlouva ve věci záměru výstavby pískovny na pozemcích obce. Obec se v ní mimo jiné zavázala pod hrozbou finančních sankcí za nesplnění smlouvy ke schválení příslušných změn v územním plánu.

Do tohoto výsledku procesu přitom podle platné legislativy mohou vstoupit i další subjekty včetně obyvatel obce. Právě místní, kteří se o chystaném projektu dozvěděli se zpožděním, projekt razantně odmítli.

Své mínění dali jasně najevo v referendu v roce 2009, kdy se jich proti výstavbě postavilo 91 procent. Referendum však úspěšně napadla u soudu nová obyvatelka obce, krátce předtím údajně účelově nastěhovaná do domu zakoupeného těžební společností.

„Před novým zastupitelstvem nyní zůstává dilema přijetí odmítaného dolu, který na desítky let citelně zasáhne do krajiny i do života okolních obcí, nebo riziko sankce za nesplnění platné smlouvy,“ popsal aktuální situaci Michal Voda ze sdružení Naši politici.

Podle něj je zajímavé, že obdobně problematické smlouvy zavazující politiky ke spolupráci s firmou Františka Jampílka řeší po svých předchůdcích i vedení města Vodňany či obce Keblice na Litoměřicku.

„Ukazuje se, jak snadno se do podobných problémů, jaké dnes řeší Věrovanští, může dostat jakákoli další obec,“ dodal Voda.

A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.