Ruský novinář podlehl zraněním, která mu způsobil policista

Ruská policie čelí dalšímu mezinárodnímu skandálu. Včera zemřel po čtrnácti dnech v nemocnici novinář, kterého na začátku ledna brutálně zbil ve vazbě mladý policista.

(len)

21.01.2010 19:47

521818057_705018945f

Ruská policie čelí obviněním z trestných činů stále častěji. Foto em_diesus, flickr.com

Sedmačtyřicetiletý novinář Konstantin Popov zemřel včera na následky zranění, která mu na začátku ledna údajně způsobil policejní důstojník. Popova zatkli policisté v jeho rodném městě Tomsk poté, co si údajně sousedé stěžovali, že je opilý a příliš hlučný.

Policisté ho odvezli na záchytku, kde novináře podle jeho přátel podrobili sadistickému bití i sexuálnímu násilí. Popov, který pracoval pro týdeník Tomskaya Nedelya, byl poté v bezvědomí a s rozsáhlými vnitřními zraněními odvezen do nemocnice. Tam svým poraněním po čtrnácti dnech podlehl. Z jeho smrti úředníci sibiřského města Tomsk obvinili a zatkli šestadvacetiletého Alexeje Mitajeva, který se k použití hrubé síly přiznal. Své chování obhajoval tím, že jednal ve stresu kvůli rodinným problémům. Pachateli hrozí až deset let vězení.

Popovova smrt je dalším důvodem pro zvýšení tlaku na ruskou policii, která v poslední době čelí jednomu obvinění za druhým. Od loňského dubna, kdy jiný policista v jednom z moskevských supermarketů zabil dva lidi, spáchali muži zákona kolem stovky trestných činů. Ministerstvo vnitra ale neukazuje ochotu pustit se do reforem.

„Naše orgány činné v trestním řízení mají silný pocit beztrestnosti. Ten je jedním z hlavních faktorů, který umožňuje, aby se podobné případy stávaly,“ řekl jeden z kolegů mrtvého novináře Konstantin Korpachev. Ten také odmítl narážky místní prokuratury na to, že Popov mohl zemřít na otravu alkoholem. Korpachev řekl, že jeho kolega byl ubit k smrti. „Místní úředníci trpí naprostým nedostatkem taktu. Ztratili jsme velmi příjemného a pozitivního člověka,“ dodal.

Řada lidí z reportérova okolí si myslí, že mu přitížil fakt, že pracuje jako novinář. Podle newyorského Výboru na ochranu novinářů je Rusko v současné době pro žurnalisty třetí nejnebezpečnější zemí světa. Analytik výboru Michael Melnikov podle svých slov není zatím úplně přesvědčen, že by útok měl něco společného s Popovovou profesí. „Když policisté zjistí, že mají co dočinění s novinářem, je jejich reakce obecně tvrdší. Údaje o útocích na novináře v Rusku mluví samy za sebe. Tento poslední monstrózní čin není bohužel v této zemi ničím neobvyklým,“ vysvětlil Melnikov. V loňském roce v Rusku zemřelo pět novinářů.

Regionální úředníci uznali, že je chování ruských policejních složek nepřijatelné. Průzkumy ukazují, že sedmdesát procent Rusů policii nevěří, protože se často obrací k zločinu a korupci, aby doplnila své nízké platy. „Opět se potvrzuje nutnost reformy našeho systému vymáhání práva, řekl tomský guvernér Viktor Kress.

Ke konci existence Sovětského svazu byly zdejší bezpečnostní složky známé svou vzdělaností a přiměřenými platy. Od pádu komunismu však policie přijímá zaměstnance podle stále nižších standardů.

Další informace:
CS Monitor Death of Russian journalist in police detention sparks outrage
The Guardian Russian journalist dies after beating in police custody
ČT 24 Brutalita ruských policistů má další oběť


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.