Klaus a Kaczyński považují pomoc EU pro Haiti za nedostatečnou

Polský prezident Kaczyński převzal z rukou Václava Klause Řád Bílého lva. Státníci se sešli při příležitosti Kaczyńského státní návštěvy České republiky. Na Pražském hradě kritizovali především pomoc Evropské unie pro Haiti.

(len)

21.01.2010 18:14

Kaczynski_mediafax_michal_kalasek

Klaus Kaczyńského obdařil Řádem Bílého lva, pak si spolu zanadávali na EU. Foto Michal Kalášek, Mediafax

Polský prezident Lech Kaczyński dnes přijel do Prahy na oficiální státní návštěvu, jejíž obsah předem nastínil. „Tu aristokratickou republiku, kterou je Evropská unie, je třeba trochu zdemokratizovat,“ řekl před svým příjezdem podle agentury ČTK polský prezident.

Po slavnostním uvítání polské hlavy státu spolu jednali oba prezidenti mezi čtyřma očima. Poté kritizovali podle jejich názoru nedostatečnou pomoc, kterou Evropská unie poskytla zemětřesením poničenému Haiti. „Myslím, že rozhodnutí nebylo nejlepší. Nehledě na hloubku (ekonomické) krize je Evropa s to poskytnout daleko více," prohlásil dnes na účet EU Kaczyński.

Unie v pondělí přislíbila Haiti v přepočtu jedenáct miliard korun na rychlou humanitární pomoc a následnou rekonstrukci ostrovního státu. Členské země mají okamžitě poskytnout 2,4 miliard korun a Evropská komise 776 milionů korun. V příštích měsících chce EU uvolnit ještě 107 milionů eur (2,8 miliardy korun), které ale pocházejí z peněz již vyčleněných.

Podle prezidenta Klause navíc byla před vstupem Lisabonské smlouvy v platnost aktivní v případech humanitární pomoci předsedající země, která spolu s institucemi EU vedla jednání. „Teď je situace nová a poměrně neznámá. Výsledek je ten, že nejednal téměř nikdo,“ řekl český prezident.

Oba prezidenti mají společné euroskeptické názory. Kaczyński také dlouho váhal s podpisem Lisabonské smlouvy. Své jméno pod dokument připojil až poté, co Irsko smlouvu přijalo v druhém referendu. Prezident Klaus naopak podepsal smlouvu až v prosinci. Jeho podpisu předcházelo vyžádání výjimky z Listiny základních práv a svobod pro Českou republiku a usnesení Ústavního soudu o nezávadnosti smlouvy.

Kaczyńského návštěva České republiky může být posledním setkáním obou státníků v jejich stávajících postech. V Polsku se na podzim letošního roku uskuteční prezidentské volby, ve kterých se proti Kaczyńskému pravděpodobně postaví současný polský premiér Donald Tusk.

Polský prezident se dnes také setkal s předsedy obou komor českého parlamentu. Večer má Kaczyński v plánu povečeřet s prezidentským párem. Zítra podle Lidových novin posnídá s předsedou vlády Janem Fisherem, položí věnec u památníku na pražském Vítkově a setká se s primátorem hlavního města Pavlem Bémem.

Další informace:
ČTK Klaus a Kaczyński: EU není dost aktivní v pomoci Haiti
Idnes Kaczynski dostal od Klause řád a společně kritizovali EU kvůli Haiti
Lidovky.cz Klaus a Kaczynski kritizovali EU. Kvůli pomoci Haiti


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.