Nová romská strana chce hájit zájmy sociálně slabých segmentů společnosti

V pátek se v Praze konal ustavující sjezd Strany rovných příležitostí. Delegáti zvolili vedení strany, které artikulovalo ambici hájit zájmy nejen Romů, nýbrž všech sociálně slabých občanů. Podle politologa Milana Znoje ale stranu čeká jepičí existence.

(vd)

20.01.2012 17:12

564581_mediafax_karel_rouc

Romové se k rozhodnutí založit stranu definitivně rozhodli po nepokojích na Šluknovsku. Uvědomili si prý, že se bez vlastní politické strany neobejdou. Foto Karel Rouč, Mediafax

Strana rovných příležitostí, která vznikla na sklonku loňského roku, chce hájit zájmy sociálně slabých občanů. Na pátečním ustavujícím sjezdu strany to uvedli její zástupci.

Delegáti sjezdu předsedou strany zvolili člena rady vlády pro národnostní menšiny Štefana Tišera. Místopředsedy pak byli zvoleni předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu v ČR Čeněk Růžička a učitelka Antonie Burianská.

Podle předsedy strany Štefana Tišera nový subjekt vznikl z toho důvodu, že tu dosud dle jeho slov nikdo nehájil zájmy sociálně slabých vrstev společnosti. Podle Růžičky chce pak Strana rovných příležitostí kandidovat už v letošních podzimních volbách do krajských zastupitelstev.

Podle něj by mohla uspět především v těch lokalitách, kde žije více Romů. Senátní volby zřejmě ještě vynechá, protože pro ně nemá vhodné kandidáty. Podle politologa Milana Znoje bude mít ale nová romská strana jepičí život jako předchozí pokusy.

„Všeobecný pocit křivdy, který Romové asi sdílí, nemůže automaticky vytvořit vědomí etnické sounáležitosti, které by mohlo být oporou ke společné politické akci. Pocit křivdy je sám o sobě vágní, a tak romská politická akce zůstává v zajetí vágnosti. Není politická elita, není program a není organizace,“ uvedl Znoj pro Deník Referendum.

Romové o založení nového politického subjektu uvažovali podle informací ČTK již od loňského léta. Se svým záměrem pak poprvé veřejnost seznámili v Letech u Písku při vzpomínce u památníku v místech, kde stál za německé okupace romský sběrný tábor.

Ministerstvo vnitra pak nový subjekt zaregistrovalo loni 19. prosince.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.