Haiti zasáhlo další zemětřesení

Druhé zemětřesení o síle 6,1 stupňů dnes do zbořených ulic vyhnalo množství vystrašených lidí. O nových ztrátách zatím nejsou informace. I tak lékaři bojují s časem.

(lh)

20.01.2010 17:51

425388

Velká zpoždění a špatná organizace mají za vinu okolo dvaceti tisíc ztracených životů denně. Foto Marco Dormino, UN Photo

Centrum otřesů souvisejících s předchozím ničivým zemětřesením bylo šestadvacet mil severozápadně od města Jacmel a bylo cítit do délky téměř čtrnácti mil.

Humanitární organizace a lékaři jsou zoufalí. Velká zpoždění a špatná organizace mají za vinu okolo dvaceti tisíc ztracených životů denně. Lékaři bez hranic si stěžují na odkláněná letadla, jejichž zásoby nutně potřebují.

Koordinátorka zdravotní pomoci Rosa Crestani řekla Guardianu: „Už nemáme další morfium. Nemůžeme pochopit, že letadla nesoucí životně důležitý materiál a vybavení stále nemohou přistát, zatímco naši pacienti umírají."

Na druhou stranu se zatím zpod sutin záchranným týmům podařilo vysvobodit téměř stovku přeživších. Většině těch, kterým se za poslední dny podařilo přežít, se však pomoci téměř nedostává.

Mezinárodní pomoc je špatně organizovaná a rozkouskovaná, proto se jí stále nedaří uspokojit tak velké potřeby. Vlády slíbily pomoc v množství miliardy dolarů, tisíce tun jídla a zdravotnických potřeb už byly vyslány. Ale většina zůstává ve skladech nebo je přesměrována do sousedící Dominikánské republiky. Zničené přístavy a neprůjezdné silnice totiž komplikují zprostředkování pomoci.

Přístav v Port-au-Prince by měl být co nejdřív opraven díky speciální lodi s jeřáby, kterou na Haiti zaslala americká armáda.

Více informací:
Guardian Haiti hit by second strong earthquake


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.