Karzáí chce integrovat bojovníky Tálibánu do společnosti

Hamíd Karzáí připravuje plán, který má integrovat bojovníky Tálibánu do afghánské společnosti. Pokud se přihlásí k ústavě a složí zbraně, mohou dostat půdu, práci, vzdělání i důchod.

(sal)

20.01.2010 12:46

4243122279_4c87929c4a_b

Karzáí chce přesvědčit bojovníky Tálibánu, aby se začlenili do zbytku společnosti. Foto ISAF Public Affairs

Hamíd Karzáí má v plánu představit své plány příští týden na konferenci o Afghánistánu v Londýně. Zahraniční partneři kábulské vlády by se ale rádi s jejich konkrétním obsahem seznámili dříve. Britský ministr zahraničí již vyjádřil, že Karzáího kroky mají podporu jeho státu.

Program, který měl přimět příslušníky Tálibánu ke složení zbraní, existoval v Afghánistánu řadu let. Ale byl nedostatečně financován a fungoval jen zčásti. Představitelé země nyní tvrdí, že se poučili z předchozích chyb. Slíbili, že plán bude daleko komplexnější.

Tálibové, kteří přestanou bojovat proti místní vládě, získají zaměstnání nebo půdu, na které budou moci hospodařit. Mladí bojovníci získají vzdělání a ti starší zase důchod. Součástí plánu má být i jejich bezpečnost před případnou odplatou těch, které opustí.

„Ukazuje se, že mnozí povstalci jsou již unaveni a jsou připraveni přistoupit na dohodu. Mají plné zuby arabů [al-Káidy],“ řekl podle Guardianu jeden nejmenovaný představitel země. „Tato politika musí být zřetelná a je také nezbytné zajistit jejich bezpečnost.“

Stát má rovněž odměnit obce, jejichž členové přestanou bojovat a vrátí se domů. Obce mohou výrazně napomoci jejich bezpečnosti. V některých případech, kdy by zrada Tálibánu byla v rozporu s vůlí místních kmenů, může vláda nabídnout bojovníkům přesídlení do jiné oblasti.

Podle Guardianu ale existují obavy, že tato politika může vyvolat nevoli v komunitách, které nespolupracovaly s Tálibánem. „Bude nezbytné udržovat rovnováhu mezi kmeny,“ prohlásil nejmenovaný diplomat v Kábulu.

Někteří západní diplomaté se obávají neúspěchu plánu. Vláda, která není schopna zajistit své vlastní normální fungování, se podle nich pouští do příliš složitých úkolů. Zvláštní velvyslanec Spojených států v Afghánistánu Richard Holbrooke se ale domnívá, že situace „nemůže být horší“.

Odbor OSN pro drogy a kriminalitu UNODC včera zveřejnil zprávu, podle níž se korupce v Afghánistánu natolik zakořenila, že občané musejí stále uplácet. Celková výše úplatků dosáhla jedné čtvrtiny HDP země. Úředníci podle zprávy OSN přijali nezákonné platby ve výši až 2,5 miliardy dolarů, aby zajistili lidem základní veřejné služby.

Na otázku, zda afghánský prezident Hamid Karzáí nese zodpovědnost za tento stav, odpověděl ředitel UNODC Antonio Maria Costa: „Žijeme ve společnosti, v níž lidé ve funkci nesou odpovědnost do té doby, dokud neoslepnou."

„Podle Afghánců, kteří se na této zprávě podíleli, je téměř nemožné získat služby státu bez úplatku. Je to součást každodenního života. Během posledních dvanácti měsíců musela polovina Afghánců zaplatit veřejným činitelům alespoň jeden úplatek,“ řekl Costa.

Podle zprávy se na korupci nejvíce podíleli policisté, soudci, státní zástupci a poslanci. Tedy ti, kteří by s ní měli bojovat. Mnozí Afghánci podezřívají dokonce i nevládní organizace z korupčního jednání.

Další informace:
Guardian Karzai plans to woo Taliban with 'land, work and pensions'
Independent It was less corrupt under the Taliban, say Afghans


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.