Svůj hněv směřujeme špatným směrem

Mediální smršť, která nás utvrzuje v tom, že je krize, že je třeba šetřit a škrtat, probouzí v lidech frustraci. Tu pak přirozeně někam směřují. Je ovšem škoda, že míří špatným směrem.

Poslední dobou se jednoduše nelze vyhnout neustálému bombardování o krizi, šetření, škrtech... A tyto frustrace vedou k hledání nějakého hromosvodu, kde si je lze vybít. Zrovna jsem četl vyjádření člena NERVu, bývalého ministra průmyslu a obchodu, kterému opět nikdo nic nedokázal (kde jen jsme tohle už slyšeli?), že za krizi vlastně mohou lidé, kteří žili na dluh. Samozřejmě, žít na dluh není nejoptimálnější řešení, ale kde by celá společnost bez půjček byla? Vždyť z půjček žijí klíčové subjekty kapitalistické společnosti, to už ale odbočuji k tenkému ledu.

Tento pán by měl být raději z ticha a dělat, že není a ne ještě kopat do té, pro naší politickou elitu, lůzy, která ve skutečnosti státu platí nemalé peníze, obyčejných lidí, kteří holt neměli to štěstí, aby prali poslanecký plat a mohli si dovolit kdejakou kravinu, a holt si občas dopřáli trochu luxusu, na který si holt museli půjčit.

Mladí Češi, většinou studenti vysokých škol, kteří se považují za inteligentní a úspěšné, přitom by si bez rodičů ani neškrtli, nadávají na levici a módně volí rádobypravicové, řeckemstrašící politické strany, zatímco všude ve světě mladí běžně volí levici. A těm levičákům nadávají do „socek“. Rád bych věděl, z čeho by si tito mladí pravičáci platili svá studia a zároveň vyžili.

Ovšem nejvíc mě baví nejoblíbenější argument těchto mladých konzervativců, kteří rádi obcházejí systém, aby se dostali k výhodám (není tohle podle nich přece výhradně levičácká věc?), že Romové a další nemakající lůza odčerpává hroznou část rozpočtu na své dávky.

A jeden příklad za všechny: Můj dlouholetý kamarád Rom, který se dlouhé roky pohyboval v médiích, což má v životopise, si úspěšně domlouvá pracovní pohovory a má vysoké šance. Jakmile se ale dostaví, potenciální zaměstnavatel najednou úplně otočí. A není to špatně vyžehlenou košilí nebo křivou kravatou.

Navíc, pojďme si porovnat výdaje v rozpočtu. A teď si připomeňme pár nedávných případů našich „špiček“. Ze Švýcarska přišla hned dvě upozornění, že se na bankovních účtech pohybuje několik miliard nedoložitelných Kč z privatizace uhelné společnosti... Ta upozornění přišla o několik týdnů dříve, než by bylo pozdě začít jednat. A ejhle, najednou se ve zprávách objeví, že vláda ČR neučinila jediný krok, který by vedl k získání těchto nelegálně vyvedených miliard. Jak je to možné, když nejlepší ekonom světa sedící na ministerstvu financí ordinuje šetření, málem platíme i za kyslík, a tady si nechá uletět 18 miliard Kč a přitom o tom nerozhoduje Rom?

Nezdá se, že Češi pláčou na špatném hrobě? Argument, že Romové zneužívají sociální dávky od Čechů, zní poněkud bizarně, vzhledem k tomu, že úsilí získat od státu podvodně co největší množství sociálních dávek je mezi etnickými Čechy národním sportem...

Podívejme se třeba na bývalou předsedkyni Poslanecké sněmovně Lucii Talmanovou. Opravdu měla zapotřebí ke svému poslaneckému platu, stejně jako poslankyně Kateřina Klasnová pobírat ještě mateřskou? A podobných srovnání by se dala najít celá řada. Primátorka Chomutova Ivana Řápková je dobrým symbolem bílého českého pokrytectví: Řápková bojuje proti Romům, kteří neplatí účty, avšak nevadí jí, že získala univerzitní titul z právnické fakulty v Plzni a vůbec si nepamatuje jméno jediného profesora, adresu univerzity ani nemá minimální znalosti z oboru, v němž získala diplom. A bílí Češi ji snad potrestali za její zjevně podezřelý diplom? Ne. Jiří Čunek totéž. Pobíral od státu sociální dávky i v době, kdy byl podle hotovosti na jeho účtech milionářem.

Besserův zapomenutý byt, Vondrovo ProMoPro, Kocourkovy odkloněné miliony, Bártovy půjčky. A můžeme pokračovat dál: tunelování ČEPRa, Babákovi nemovitosti, kauza Drobil, Opencard (nebo OpenKrad), Bartákova zakázka na Tatry, Pandury, Gripeny, tunel Blanka, Grossovo zbohatnutí, Bursíkovy domy, Topolankuv byt, čerpání peněz z Evropských fondů, stavba dálnic, Chemapol,

Na Facebooku jsem si všiml fotografie zobrazující sochu nesoucí nápis „Politici, chcete šetřit? Přestaňte krást a bude dost pro všechny!“ Kolik máme romských politiků, aby tam kradli? A ty hloupí by se rozčilovali kvůli dávkám, které tvoří jen zlomek toho, co se na ministerstvech prošustruje.

Řada lidí se nechá ukolébat tím, že ministerstva propouštějí úředníky, a tím šetří. To jsou jen směšné částky v porovnání s tím, kolik stojí předražené státní zakázky. A přesto jsou dál ty, kteří se zabývají tím, že si pro dávky chodí početné romské rodiny. Proč by nechodily, když na to mají nárok? Nechá si někdo ujít nějakou dávku, když na ni má nárok? Copak páni podnikatelé si ze základu daní neodečítají kdejakou možnou položku? Opravdu jsou tolik jiní než ti Romové?

Otázkou ale je, zda se Cigáni chovají jako Češi, nebo Češi jako Cigáni. Tak jako tak, ani jedna ze skupin si evidentně nemá co vyčítat.

Jak bylo zveřejněno, nejméně čtvrtina romských dětí, které český režim posílá do zvláštních škol, tam nepatří. Ty děti nejsou posílány do zvláštních škol v důsledku jejich údajně nízkého IQ, ale prostě jen proto, že jsou to Romové.

Britská studie dokonce prokázala, že dětí, které byly v ČR ve zvláštních školách, v Británii běžně studují na normálních školách: „Výsledky dokazují, že děti, které český školní systém posílal do zvláštních škol, po přestěhování do Británie s přehledem vystudují britské školy hlavního proudu i školy střední."

„Výzkum prokázal, že žádné z dětí nemělo diagnostikováno takové speciální vzdělávací potřeby, které by neuměla naplnit samotná škola hlavního vzdělávacího proudu." Tak jak už jsem několikrát psal, stačí když se v běžných školách budou Romským dětem na prvním stupni učitele více věnovat.

„Naprostá většina romských žáků sdělila, že v české či slovenské škole zažili rasově motivovanou šikanu, nebo nějakou formu verbálního napadení jejich ne-romskými spolužáky, či dokonce diskriminační a nerovné zacházení ze strany učitelů, kteří byli navíc obviněni, že v několika případech používali vůči Romům fyzické tresty.“ Člověk, který je celý život označován určitým stigmatem se mu často přizpůsobí.

„V sedmi britských lokalitách z devíti, ve kterých průzkum probíhal, žáci tvrdili, že se v britských školách nesetkali s žádným projevem rasismu a že učitelé jsou milí a nápomocní a vždy ochotní jim věnovat čas individuálně.“

Tento výzkum dokazuje, že Češi Romy skutečně rasově diskriminují.

A co si myslíte vy? Diskuse (1 příspěvek)

Jevi_1

Eva Hájková - okres Opava

Školství Středa, 7.Prosince 2011, 16:54:57

Já třeba nechápu, jak je možné, že v našich základních školách (hlavně na nižším stupni) se učí už nejmíň třicet let takovým stylem, že se přímo počítá s účastí rodičů na vzdělávání dětí (domácí úkoly, příprava na vyučování). Je přece naprosto jasné, že takovým způsobem se pouze upevňuje dědičnost sociálního postavení. Děti, které mají méně vzdělané (nebo třeba i méně prozíravé) rodiče jsou jasně znevýhodněny. A není to jen romský problém, je to sociální problém.
Těžko sice bude někdo rodičům zakazovat se s dětmi učit, ale výuka by měla být organizovaná tak, aby učitelé pokud možno zvládli naučit děti všechno ve škole a nespoléhali na iniciativu rodičů.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.