Učitelé chystají na 7. prosince protest kvůli mzdám

Školským odborům se nelíbí změny, které od nového roku chystá kabinet Petra Nečase. Kritizují především zrušení takzvaného věkového automatu, dle kterého měli kantoři s určitou délkou praxe nárok na vyšší plat. 7. prosince proto přeruší výuku.

(vd)

02.12.2011 12:58

136703_mediafax_vaclav_vacek

Zatím není jasné, kolik učitelů se do protestu zapojí. Foto Václav Vacek, Mediafax

Odbory ve školství chystají na 7. prosince protesty. Nesouhlasí se změnami, které připravuje Nečasova vláda. Vadí jim především, že výše učitelských platů nebude závislá na délce praxe, nýbrž na rozhodnutí ředitele.

Předseda školských odborů František Dobšík pak pro ČTK doplnil, že právě 7. prosince má změny v platových tabulkách učitelů projednávat vláda. Podle Dobšíka bude přerušena výuka, o případné demonstraci ještě jednají. Zatím přitom není jasné, kolik učitelů se do protestu zapojí.

„Mateřské, základní, střední školy s tím nesouhlasí, chtějí razantně reagovat," uvedl Dobšík. Kantoři s vysokoškolským diplomem totiž budou od ledna zařazeni ve stejné platové tabulce jako nekvalifikovaní.

Tímto opatřením budou logicky ohroženi především služebně starší učitelé. Přitom podle statistik je více než polovina učitelek ve věku 46 let a starších. Mezi muži jich je dokonce 27 procent starších 56 let.

Do tarifů půjdou příští rok čtyři miliardy korun. A učitelé dostanou od ledna přidáno 500 až 1500 korun. O plánovaných změnách už se odboráři pokoušeli vyjednávat s ministrem školství, práce a sociálních věcí i s premiérem.

Podle statistik Ústavu pro informace ve vzdělávání brali loni učitelé včetně vedoucích pracovníků škol průměrně 25 150 korun.

Další informace:
Českénoviny.cz Učitelé budou 7.12. protestovat kvůli platům, přeruší výuku


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.