Soud zastavil stíhání Martina Knetiga

Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl o zastavení trestního stíhání bývalého poradce exministra životního prostředí a nynějšího místopředsedy ODS Pavla Drobila. Pro ČTK to potvrdila mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová.

Obvodní soud pro Prahu 1 podle informací ČTK rozhodl o zastavení trestního stíhání Martina Knetiga, bývalého poradce exministra životního prostředí a nynějšího místopředsedy ODS Pavla Drobila.

Podle Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánky Zenklové Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 obdrželo rozhodnutí v pondělí. Nyní je studuje a zváží, zda proti němu podá stížnost. Státní zastupitelství viní Knetiga z nepřímého úplatkářství.

Mluvčí soudu Michaela Wenzlová informaci o zastavení stíhání nicméně nepotvrdila. „Soudkyně, která věc řeší, nepovažuje za vhodné poskytnout informace tisku dříve, než je budou mít účastníci trestního řízení," uvedla pro ČTK Wenzlová. Není tak jasné, z jakých důvodů bylo stíhání Knetiga zastaveno.

Městská státní zástupkyně v Praze Jana Hercegová minulý týden uvedla, že Knetig podle závěrů žalobců požadoval po pracovníkovi banky úplatek v souvislosti s rozhodováním o ukládání volných peněz Státního fondu životního prostředí (SFŽP) v bankách.

Knetigovo obvinění z nepřímého úplatkářství souviselo s jeho údajnou nabídkou Komerční bance. V říjnu loňského roku totiž Knetig podle policie nabídl členovi představenstva Komerční banky, aby zasponzoroval občanské demokraty. Za to mu sliboval, že zajistí uložení peněz ze Státního fondu životního prostředí na účet této banky.

Podle tajných nahrávek, které pořídil bývalý šéf Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Libor Michálek, Knetig na Michálka tlačil, aby svěřil miliardovou zakázku na výběr banky vybranému finančnímu poradci.

Knetigovi hrozilo až tříleté vězení. Exministr a současný místopředseda ODS Pavel Drobil nechtěl v minulosti obvinění komentovat. A premiér a předseda ODS Petr Nečas pak uvedl, že Knetiga nikdy neviděl. „O soukromých aktivitách pana Knetiga mi není nic známo a nikdy jsem ho osobně neviděl," řekl Nečas.

Sám Drobil byl v hledáčku protikorupční policie. Čelil podezření, že chtěl podplatit odvolaného šéfa Státního fondu životního prostředí Libora Michálka. Tomu doporučoval zničit důkazy o údajné korupci na úseku zadávání veřejných zakázek a za to mu údajně nabízel lukrativnější pracovní zařazení.

Michálek totiž loni v prosinci upozornil na údajnou korupci na SFŽP prostřednictvím tajných nahrávek. Knetig na nich popisuje, jak se dostat k penězům na financování ODS.

Drobil se pak kvůli aféře od Knetiga distancoval, avšak současně právě kvůli údajným machinacím v zakázkách Státního fondu životního už v prosinci loňského roku rezignoval na post ministra životního prostředí.

Místopředsedou ODS a tedy vlivným mužem největší vládní strany ale zůstal.

Další informace:
Českénoviny.cz Soud zastavil stíhání Drobilova exporadce Knetiga

A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.