Nerušte zvláštní školy, vyzývají speciální pedagogové Dobeše

Asociace speciálních pedagogů protestuje proti strategii boje proti sociálnímu vyloučení, jejíž součástí je postupné rušení zvláštních škol. Podle pedagogů by děti s nejrůznějšími druhy postižení neměly být postupně zařazovány do běžných škol.

(vd)

25.10.2011 11:05

76513_mediafax_pavel_zuchnicky

Ve zvláštních školách končí často také řada Romů, kteří sice nemají mentální postižení, avšak kvůli rodinnému zázemí často v klasické škole zaostávají. Foto Pavel Zuchnický, Mediafax

Pedagogové ze speciálních škol protestují proti strategii boje proti sociálnímu vyloučení, která má řešit problémy romských ghett. Strategie totiž počítá mimo jiné s postupným rušením zvláštních škol.

Předseda Asociace speciálních pedagogů Jiří Pilař pro ČT24 uvedl, že od minulého pátku nasbírali tisícovku nesouhlasných podpisů. V listopadu pak prohlášení předají premiérovi Petru Nečasovi (ODS) a ministrovi školství Josefu Dobešovi (VV).

Pedagogové také nesouhlasí s tím, že i děti s nejrůznějšími druhy postižení nebo poruchami učení by měly být postupně zařazovány do běžných škol. Strategii na léta 2011 až 2015 kantoři odmítli jako neodbornou a veskrze tendenční a vše zjednodušující. K realizaci navržených opatření navíc podle nich byly třeba desítky miliard.

Strategie navrhuje v oblasti vzdělávání čítající zhruba 30 stran změnit financování škol tak, že na děti z ghett by školy měly dostávat víc peněz. Děti ze sociálně slabých rodin by také měly mít mateřskou školu zdarma.

Kabinet Petra Nečase strategii schválil v září. Materiál, který předložila vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková, čítá několik desítek opatření ke zlepšení bezpečnosti, bydlení, sociálních služeb, zdraví, vzdělávání a také zaměstnanosti, systému rozdělování sociálních dávek a v regionálním rozvoji.

Další informace:
ČT24 Speciální pedagogové odmítají rušení zvláštních škol


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.