Novým ministrem zemědělství bude Bendl

Prezident Václav Klaus ve čtvrtek odpoledne jmenuje Petra Bendla do funkce ministra zemědělství. Jeho jméno ve středu večer potvrdil mluvčí premiéra Jan Osúch. Bendl ve vládě nahradí v úterý odvolaného Ivana Fuksu.

(vd)

06.10.2011 10:10

294743_mediafax_jakub_polacek

Bendl nebude ministrem poprvé, funkci si vyzkoušel již v roce 2009, kdy stál v čele resortu dopravy. Foto Jakub Poláček, Mediafax

Novým ministrem zemědělství bude ve čtvrtek odpoledne jmenován Petr Bendl z ODS. O Bendlovi, někdejším středočeském hejtmanovi a lídrovi tamních občanských demokratů, se jako o možném ministrovi spekulovalo ihned od úterý, kdy Nečas oznámil Fuksovo odvolání z vlády.

„Mohu potvrdit, že předseda vlády navrhne do funkce ministra zemědělství pana Petra Bendla," uvedl ve středu večer pro ČTK mluvčí premiéra Jan Osúch. Bendl nebude ministrem poprvé, funkci si vyzkoušel již v roce 2009, kdy stál v čele resortu dopravy.

Jmenování Petra Bendla ministrem zemědělství se nelíbí opoziční ČSSD. Podle jejich předsedy Bohuslava Sobotky se totiž Bendl v oblasti zemědělství nikdy veřejně neangažoval.

„O agendě ministerstva s vysokou pravděpodobností nic neví, byl hejtmanem a po té krátkou dobu ministrem dopravy. Jeho hlavním předpokladem pro výkon funkce ministra zemědělství je tak v očích premiéra nejspíše fakt, že je předsedou středočeské organizace ODS a protivníkem bývalého předsedy poslaneckého klubu ODS Tluchoře,“ uvedl předseda ČSSD v tiskovém prohlášení.

Právě způsob fungování Petra Bendla v čele Středočeského kraje budí podle Sobotky v souvislosti s jeho návratem do vlády největší obavy. „Bendl byl iniciátorem překotného a netransparentního prodeje středočeských nemocnic, které dodnes provází řada nevyjasněných podezření,“ dodal Sobotka.

ČSSD se obává, že s nástupem Petra Bendla do čela ministerstva zemědělství naroste riziko toho, že podobným nezodpovědným a podezřelým způsobem, jako s nemocnicemi ve středních Čechách, může být nyní nakládáno s mnohamiliardovým státním majetkem, se kterým disponuje resort zemědělství.

Středočeskou organizaci občanských demokratů Bendl vede od listopadu 2007, 15. října regionální ODS ale čeká volba nového lídra. Podle Petra Tluchoře se premiér snaží jmenováním Bendla ministrem ovlivnit vlivnou organizaci právě před volbou nového lídra.

V čele této organizace by totiž mohl Bendla nahradit právě Tluchoř, který má podle ČTK na své straně větší část vlivných regionálních politiků.

Další indormace:
Českénoviny.cz Bendl bude ministr zemědělství, potvrdil mluvčí Nečase
Českénoviny.cz Klaus dnes jmenuje Petra Bendla novým ministrem zemědělství


A co si myslíte vy? Diskuse (1 příspěvek)

Lepenka

Michal Špína - komparatista

Bendl? Čtvrtek, 6.Října 2011, 14:07:29

Kolikpak této národní památce ještě zbejvá dní?
http://www.youtube.com/watch?v=zXHFaQ98mck

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.