Bývalý ministr Straw zrazoval Tonyho Blaira od útoku na Irák

Osobní dopis Jacka Strawa premiérovi Tonymu Blairovi datovaný rok před invazí odhaluje pochybnosti, které měl ministr vůči Blairovým válečným plánům v Iráku rok před tím, než válka vůbec začala.

(len)

18.01.2010 19:42

3934245980_85f68b398b_b

Jack Straw zpochybnil Tonymu Blairovi spojení iráckého režimu s Al-Kájdou i vzrůst nebezpečí z Iráku po 11. září. Foto UK in Italy, flickr.com

V dopise z 25. března 2002, jehož kopie byla poprvé publikována včera, varoval tehdejší ministr zahraničních věcí Jack Straw premiéra Tonyho Blaira, že případná vojenská akce je z hlediska zákona pochybná a neskýtá záruku na lepší budoucnost pro Irák ani v případě, že bude Saddám Husajn svržen.

Straw odeslal dopis deset dní předtím, než se Blair setkal s Georgem Bushem v texaském Crawfordu v dubnu 2002. Z dokumentu vyplývá, že Blair plánoval vojenskou akci, ačkoliv britské veřejnosti ještě téměř rok tvrdil, že žádné konkrétní rozhodnutí neučinil. Dopis bude klíčovým důkazem při Strawově výslechu v procesu vyšetřování války v Iráku.

Dokument začíná z dnešního pohledu téměř prorocky: „Odezva vaší návštěvy v Crawfordu bude malá. V současné době není uvnitř labouristické strany většina pro jakoukoliv akci proti Iráku.“ Straw dále uvedl, že Irák nepředstavuje pro Spojené království větší hrozbu než dříve. V dopise se píše, že neexistují žádné věrohodné důkazy spojující Irák s Al-Kájdou. Straw také vyvrátil, že by se od 11. září zvýšila hrozba ze strany Iráku. Změna režimu podle něj nebyla sama o sobě důvodem k vojenským operacím.

Dopis pokračuje otázkou samotných cílů akce. Straw upozornil Blaira: „Musíme také odpovědět na velkou otázku: Čeho chceme v Iráku dosáhnout? Zdá se, že v tom máme tu největší mezeru.“ Objevení Strawova dopisu ještě zvýší tlak na bývalého premiéra Blaira, který svědčí v případu irácké války mezi 25. lednem a 5. únorem. Otázka války totiž zůstává velmi citlivá i na veřejnosti. Podle víkendového průzkumu YouGov si 52 procent lidí myslí, že Blair v případě války záměrně zemi oklamal. Téměř každý čtvrtý v průzkumu odpověděl, že by měl být bývalý premiér souzen jako válečný zločinec.

Vyšetřování začalo minulý týden, kdy Blairův bývalý komunikační ředitel Alastair Campbell při výslechu odmítl důkazy bývalého britského velvyslance ve Washingtonu Christophera Meyera, že Blair souhlasil se změnou režimu v Iráku na schůzce v Crawfordu. Campbell tvrdil, že dohoda vznikla až později v soukromých dopisech Bushovi. „Campbell se pokusil komisi přesvědčit, že neexistuje žádné dřívější rozhodnutí o válce. Strawův dopis je zjevně v rozporu s touto výpovědí,“ řekl odborník na válečnou legalitu Philippe Sands.

Kromě toho unikly na veřejnost instruktážní dokumenty britského úřadu vlády, které byly také v rozporu s Campbellovým vyjádřením. „Premiér při projednávání irácké války s prezidentem Bushem v Crawfordu řekl, že Spojené království podpoří vojenskou akci, vedoucí ke změně režimu,“ píše se v dokumentech.

Další svědci před vyšetřovací komisi předstoupí příští týden. Budou mezi nimi vedoucí Blairova týmu Jonathan Powell a bývalý ministr obrany Geoff Hoon.

Situace okolo vyšetřování je velmi choulostivá pro celou labouristickou stranu s ohledem na parlamentní volby ve Velké Británii, které se budou konat letos pravděpodobně na přelomu května a června.

Další informace:
The Times Online Revealed: Jack Straw’s secret warning to Tony Blair on Iraq
The Daily Telegraph Iraq inquiry: Jack Straw's warnings to Tony Blair revealed


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.