Sněmovna podpořila zákazy pobytu v obcích za přestupky

Poslanci schválili předlohu, dle které budou obce smět vykázat z jejich katastru lidi, kteří se opakovaně dopustí přestupku. Koaliční novelu přitom vláda zamítla s tím, že by nemusela být v souladu s Listinou základních práv a svobod.

(vd)

28.09.2011 13:48

800px-homeless_near_viru_keskus

Zákaz pobytu by mohly úřady ukládat podle předlohy například za prostituci, konzumaci alkoholu nebo žebrání. Foto Wikimedia Commons

Poslanecká sněmovna v úterý schválila v prvním čtení předlohu, dle které budou obce smět vykázat z jejich katastru lidi, kteří se opakovaně dopustí přestupku. Návrh novely zpracovala skupina koaličních poslanců v čele s bývalou chomutovskou primátorkou Ivanou Řápkovou.

Předloha odolala návrhu opozičních sociálních demokratů na zamítnutí a míří tak do výborů. Zákaz pobytu by mohly úřady ukládat podle předlohy například za prostituci, konzumaci alkoholu nebo žebrání v místech, na kterých to zakazují obecní vyhlášky. Úřady by mohly uložit podle nynější novely až tříměsíční zákaz pobytu lidem za přestupky páchané opakovaně.

Podle Řápkové totiž pokuty nepomáhají, neboť je mnohdy nelze vymoci. „Nelze hovořit o nepřiměřenosti sankce," uvedl poslankyně. „Nedostatečné sankční mechanismy vedou k narůstající agresivitě, protože jakmile dotyčný pachatel zjistí, že mu za přestupek nic nehrozí, začne si více dovolovat," myslí si Ivana Řápková.

Návrh poslanců o zákazu pobytu je předkládán jako koaliční, přesto k němu ale kabinet Petra Nečase vyslovil negativní stanovisko.

„Vláda má pochybnost o souladu s Listinou základních práv a svobod v části týkající se volného pohybu a pobytu osob. Ta samá Listina však nabízí i možnost omezit právo pobytu a pohybu v případě ohrožení majetku či veřejného pořádku," vysvětlila Řápková s tím, že rozhodně nejde o proticikánský zákon, nýbrž zákon proti všem, kdo porušují veřejný pořádek.

S Řápkovou ale nesouhlasí bývalá zástupkyně ombudsmana Anna Šabatová, která se taktéž kloní k tomu, že novela je neústavní. Podle Šabatové navíc novela neřeší příčiny problému, nýbrž posiluje represi proti sociálně slabým.

„Navrhovaná novela jako ostatně vše z dílny Ivany Řápkové neřeší příčiny problémů, ale posiluje represi proti sociálně slabým. Část lidí je vytlačována čím dál tím více na okraj společnosti. Návrh je nebezpečný,“ myslí si Šabatová.

Podle jejího názoru totiž může způsobit to, že někteří lidé budou vyháněni odevšud a stanou se z nich psanci.

„S vymahatelností práva to nemá nic společného, spíše se šikanou,“ uvedla Šabatová pro Deník Referendum s tím, že považuje navíc za nevhodné, aby správní orgán používal stejnou sankci, kterou může, a to jen za specifických okolností, uložit jen soud. „Mám navíc vážné pochybnosti, že by navrhované opatření prošlo testem přiměřenosti,“ uzavřela.

A zpravodaj Stanislav Křeček z ČSSD pak varoval před tím, aby byly přijímány zákony pro určitá místa a pro určité lidi. „Je to cesta do pekel," uvedl podle ČTK v souvislosti se současnou napjatou situací ve Šluknovském výběžku v severních Čechách. Křeček pochybuje o tom, že omezení pobytu má smysl.

S novelou pak navíc nesouhlasí pouze opozice, nýbrž i mnozí koaliční poslanci. Například Stanislav Polčák z TOP 09 svůj podpis pod předlohou stáhl, neboť nesouhlasí s některými výroky Řápkové na adresu Romů.

„Velké rozpaky" pak k předloze vyjádřil i Aleš Rádla z ODS. „Zákon odpovídá způsobu myšlení, který byl charakteristický pro 19. století a končil ghetty," uvedl podle ČTK poslanec občanských demokratů. Sankce by se podle novely nesměla vztahovat na místo nebo obvod, v němž má pachatel trvalý pobyt.

Lidé, kteří by postih porušili, by se dopustili maření výkonu úředního rozhodnutí. Úřady by mohly pachateli polovinu trestu zákazu pobytu odpustit. Nesměly by jej uložit mladistvým lidem.

Další informace:
Týden.cz Řápková uspěla se zákazy pobytu v obcích za přestupky


A co si myslíte vy? Diskuse (2 příspěvky)

Stanislav Hošek - Český těšín

Aplikace. Pondělí, 24.Října 2011, 19:09:55

Pokud za takové prkotiny jako přestupky budeme lidi vyhánět z obcí, pak jsem pro, aby zločinci okrádající stát,či jeho většinu, včetně nejvyšších politiků, byli vyhnáni ze země.

Miroslav Tejkl - Chrudim IV.

Úterý, 25.Října 2011, 12:13:33

"Budou vyháněni odevšad¨"?

Předpokládám, že vyhnat člověka by bylo technicky možno z obce, kde není přihlášen k trvalému pobytu a dopuští se zde přestupků.

Ale pokud by byl někdo vyháněn z místa, kde je k trvalému pobytu hlášen, tak si nějak nedovedu představit, kam by měl jít - pokud nemá nikde jinde bydlení ...

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.