Bobošíková pokračuje v integračních snahách: přestoupil k ní Ivan Dřímal

Exposlanec a předseda Moravské národní strany Ivan Dřímal ve středu oznámil vstup do Suverenity. Připojila se k němu i řada politiků, včetně starostů, hájících moravské zájmy. Bobošíková tak pokračuje v integraci okrajových proudů české politiky.

(vd)

22.09.2011 12:33

563185_mediafax_vit_drbal

Bobošíková se evidentně řídí heslem „ber, kde ber“. Důsledkem bude ideová neukotvenost její strany, která se jí může stát smrtící. Foto Vít Drbal, Mediafax

Předsedkyně Suverenity Jana Bobošíková pokračuje ve snahách o integraci rozličných okrajových proudů české politiky. Po Olze Zubové ve středu oznámil vstup do její strany Ivan Dřímal, exposlanec a předseda Moravské národní strany.

Do Suverenity přechází s řadou politiků, včetně starostů, kteří hájí moravské zájmy v rámci celistvé České republiky. A Bobošíková dokonce zvažuje ve volbách využít název Suverenita pro Moravu.

Dřímal ve středu uvedl, že program Suverenity je mu natolik blízký, že se rozhodl pro přestup k této mimoparlamentní straně. Suverenita – Blok Jany Bobošíkové podle něj totiž jako jediná současná strana hájí skutečné zájmy České republiky a zároveň dle jeho slov nezapomíná na oprávněné zájmy Moravy.

„Jsem připraven pomoci i s navázáním spolupráce se stranou Moravané, abychom spojovali síly skutečných vlastenců a těch, kterým osud naší republiky není lhostejný,“ dodal pak exposlanec.

„Vítáme svatbu českého lva s moravskou orlicí. Víme, že spolu s Dřímalem k nám přichází mnoho lidí, vznikají nové místní organizace a celkově rosteme. Samozřejmě, že budeme do krajských voleb kandidovat ve všech krajích, včetně moravských, kde zvažujeme název Suverenita pro Moravu,“ uvedla pak v tiskovém prohlášení Jana Bobošíková.

Předsedkyně Suverenity si současně pochvaluje, že do její strany nachází cestu čím dál více údajně zkušených politiků, kteří podle ní pochopili, že roztříštěnost malých subjektů fakticky udržuje současnou politickou garnituru u moci.

Bobošíková tu naráží na fakt, že do její strany před několka týdny vstoupila exposlankyně zelených a bývalá předsedkyně Demokratické strany zelených Olga Zubová. Vedle ní se stranou spolupracuje například exposlanec občanských demokratů Vlastimil Tlustý a podporu ji vyjádřil i prezident Václav Klaus.

Sympatiemi ke straně Jany Bobošíkové se pak netají i senátor Jaroslav Doubrava z hnutí Severočeši (dříve za KSČM) či aktivista pravicové, ultrakonzervativní a  nacionalistické iniciativy D. O. S. T. Ladislav Bátora.

Podle politologa Lukáše Jelínka nicméně kroky Suverenity prokazují, že se Bobošíková řídí heslem „ber, kde ber". Ivan Dřímal k ní ale podle jeho názoru pasuje, neboť byl experty vždy vnímaný jako radikální nacionalista, který nejde pro slovo daleko.

„Víc by mne překvapila spolupráce Suverenity se stranou Moravané, která v posledním období působí velmi kultivovaně,“ dodal pak pro Deník Referendum Jelínek.

Podle něj ale úspěch integračních snah Jany Bobošíkové dlouho vydržet nemůže. „I kdyby se její blok dostal do Sněmovny, střet jeho členů s vrcholovou politikou by odkryl jejich vzájemný programový nesoulad,“ myslí si politolog.

To by sice podle něj nevadilo v případě, že by Suverenita získala například padesát mandátů.

„Ovšem při méně než deseti mandátech by jistě přišlo přetahování o to, má-li být politika Suverenity levicová či pravicová, proevropská nebo protievropská, posilující homogenitu ČR nebo prosazující regionalizaci: ideová neukotvenost by pro ni byla zkrátka smrtící,“ nepochybuje Lukáš Jelínek.

„Méně je někdy více. Paní Bobošíková by možná měla větší šanci uspět, kdyby nevybírala pomyslné partajní kontejnery, ale soustředila se s užším týmem lidí na jedno dvě témata. Na své ,velké oči´ tak možná nakonec dojede,“ uzavřel politolog v rozhovoru pro Deník Referendum.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.