Poslanci schválili změny v zákoníku práce

Poslanecká sněmovna hlasy vládních poslanců v pátek v závěrečném čtení schválila novelu zákoníku práce. Nově se tak například odstupné bude řídit počtem odpracovaných let. Novela také omezuje zaměstnávání na dobu určitou. Zákon nyní míří do Senátu.

(vd)

09.09.2011 12:05

519989_mediafax_mikulas_krepelka

Ministr práce a sociálních Jaromír Drábek. Foto Mikuláš Křepelka, Mediafax

Poslanci v pátek schválili v závěrečném čtení novelu zákoníku práce. Podle pravicového kabinetu Petra Nečase mají přijaté změny vést k větší pružnosti pracovního trhu.

Opozice ale se změnami nesouhlasí, neboť podle ní oslabí postavení zaměstnanců i odborů a naopak posilí postavení zaměstnavatelů.

Výše odstupného se bude podle novely řídit počtem odpracovaných let. V případě, že zaměstnanec odpracuje ve firmě méně než rok, při propuštění dostane pouze jeden průměrný plat. Pokud odpracuje od jednoho do dvou let, dostane při propuštění platy dva. A teprve pokud odpracuje více než dva roky, bude mít nárok na odstupné ve výše tří průměrných mezd.

Novela také zvyšuje časový limit na dohodu o provedení práce z nynějších 150 hodin za rok na 300 hodin ročně a nastavuje strop měsíčního příjmu na základě dohody o provedení práce na 10 000 korun.

Zaměstnavateli pak přijaté změny dávají možnost propustit zaměstnance, pokud zvláště hrubým způsobem poruší režim v pracovní neschopnosti. Týkat se to má prvních 21, kdy nemocenskou vyplácejí zaměstnavatelé.

Podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka z TOP 09 jsou změny v zákoníku práce krokem k lepší srozumitelnosti zákona i k větší právní ochraně zaměstnanců.

Vedle opozičních sociálních demokratů a komunistů ale s novelou nesouhlasí i odbory. „V řadě případů je to novela, která je na objednávku zaměstnavatelů," uvedl pro ČTK předseda OS Kovo Josef Středula.

„Celkově se snižuje úroveň ochrany a jistot zaměstnanců," doplnil pak místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Václav Pícl. Podle jeho slov se to týká například změn v odstupném či zavedení nového výpovědního důvodu, kterým je nedodržování léčebního režimu při pracovní neschopnosti.

Předloha nyní putuje do Senátu, kde mají sociální demokraté většinu.

Další informace:
Českénoviny.cz Sněmovna schválila změny v zákoníku práce


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.