Naschvály

Naschvály, které si politici vzájemně provádějí, mají vytvářet lepší výchozí podmínky v případných předčasných volbách. K nim je zatím daleko a voliči na detaily zapomínají. Naschvály dnes otravují život občanům, nic jiného neznamenají

P_arad_n

Pavel Šaradín

02.09.2011 08:00

Někdy v červnu bych asi napsal, že situace ve vládě už nemůže být horší, než je. Dnes vím, že bych se mýlil. Vládu již necharakterizují neustále spory, ale naschvály. To je nepochybně poslední forma koaličního soužití. Koalice v Poslanecké sněmovně zatím funguje a takřka bez problémů schvaluje hlavní normy, ale vláda je těmito naschvály paralyzována.

Souboj o Ladislava Bátoru skončil podivně, Vít Bárta s radostí oznámil, že úředník ve funkci skončí, ale jen proto, aby povýšil. Petr Gazdík v jednom rozhovoru sdělil, že usiloval o snížení DPH pro knihy a tištěná periodika. Proti byl Vít Bárta, protože tato vstřícnost mohla Věci veřejné poškodit. S čím by se mohly před veřejností pochlubit? O červeném hadru, který pro topku představuje tajemník pro evropské záležitosti , ani netřeba mluvit. A do toho všeho Václav Klaus. Na každém zpravodajském serveru je hned několikrát, tu výrok o pijanech ouza, tu o popularizaci soukromé školy, již vede jeho syn, tu o věčném zákazu přijetí eura. V počtu zpráv se v podstatě vyrovnává vládě a je stále aktivističtější.

Nicméně zpět k naschválům. V jejich výčtu bychom mohli pokračovat dále. To však není cílem sloupku, události posledních dnů a týdnů si dobře pamatujeme. Současnou vládu udržuje zřejmě jen touha po ministerských křeslech. Věci veřejné jsou dlouhodobě ztraceny, předčasné volby by znamenaly jejich konec. Iniciativu ve vládě místo Karla Schwarzenberga převzal Miroslav Kalousek. Zdá se, že v jeho případě se rodí nová strategie. Záměrně oslabuje premiéra a jeho vliv v rámci ODS. Jeho pozice je zatím dobrá. Řídí nejvlivnější ministerstvo a strana zatím proplouvá bez skandálů. Na vítězství to sice ve volbách stačit nebude, ale možná k vytvoření středo-pravicové vlády s nějakým novým subjektem ano.

Naschvály mají vytvářet lepší výchozí podmínky v případných předčasných volbách. K nim je zatím daleko a voliči na detaily zapomínají. Naschvály dnes otravují život občanům, nic jiného neznamenají. Jsou zastydlým pubertálním projevem, kterého nám netřeba.

Ale abych skončil něčím úsměvnějším, kdyby to ovšem nebylo tak závažné. Minulý týden jsem byl na Šumavě, mezi jinými tiskovinami jsem objevil Novou Šumavu, občasník Správy NP a CHKO Šumava. V úvodním sloupku paní Zvettlerová referovala o prezidentově nedávné návštěvě Šumavy. Podařilo se jí naprosto výstižně zdokumentovat, kde bere Václav Klaus detailní informace, na základě nichž pak podporuje ministra životního prostředí a ředitele parku Jana Stráského: „V každém případě je nezbytné, aby člověk zasáhl. Je naprosto evidentní, že politika, kterou zavedli předcházející ministři životního prostředí a bývalé vedení tohoto národního parku, dovedla Šumavu do tragického konce a musí nastat radikální změna, řekl (Václav Klaus – poznámka – PŠ). Prezident si prohlédl Šumavu z rozhledny Poledník.“

A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.