Vláda nepřijala návrh zákona plzeňských zastupitelů o Šumavě

Kabinet Petra Nečase odmítl návrh zákona o Národním parku Šumava, který připravili zastupitelé Plzeňského kraje. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa podle Nečase předloží na podzim vládní návrh zákona. Plzeňský hejtman takový krok očekával.

(vd)

31.08.2011 17:33

554693_mediafax_michal_kalasek

Podle ministra Chalupy uvažuje jeho resort při přípravě vládního návrhu v mnoha ohledech podobně jako Plzeňský kraj, jinde jsou ale rozpory. Foto Michal Kalášek, Mediafax

Kabinet Petra Nečase nepřijal zákon o Národním parku Šumava, který připravilo zastupitelstvo Plzeňského kraje. Uvedl to premiér Petr Nečas s tím, že ministr životního prostředí Tomáš Chalupa ještě na podzim předloží vládní návrh zákona o Šumavě.

Hejtman plzeňského kraje Milan Chovanec řekl, že podobný výsledek předpokládal. „S tímto návrhem jsme opravdu nemohli souhlasit z několika důvodů," uvedl pak Nečas. Vládě se nelíbilo především to, že plzeňský návrh zaváděl nový systém čtyř ochranných zón, kde v poslední by fakticky mizel prvek ochrany přírody.

„Druhá problematická část bylo, že hospodaření v parku mělo být prováděno prostřednictvím organizace, která měla mít status veřejně prospěšné společnosti, která ze zákona musí všechny peníze, které utrží, investovat sama do sebe," upozornil pak premiér.

Návrh zákona o Šumavě už dříve kritizovali ekologové, podle kterých by se v případě jeho přijetí většina parku otevřela developerským projektům a lesy by podléhaly běžnému komerčnímu hospodaření.

„Není to návrh zákona o národním parku, nýbrž o zrušení národního parku. Většina parku se má otevřít developerským projektům a řídit se pravidly lesního zákona, která platí pro komerční lesy určené k pěstování a těžbě dřeva. S národním parkem to nemá nic společného,“ uvedl Jaromír Bláha z Hnutí DUHA.

Podle Chalupy uvažuje jeho resort při přípravě vládního návrhu v mnoha ohledech podobně jako Plzeňský kraj, jinde jsou ale rozpory. „Já bych rád předložil vládní návrh, který se podívá na ten park z trochu možná modernějšího pohledu a také zkušenosti, kterou máme," řekl.

Největší diskuse se očekává nad otázkou vymezení jednotlivých zón. Vedle dosavadních prvních, druhých a třetích, kam spadají obce a jejich bezprostřední okolí, by měly nově vzniknout zóny 2A, které by se měly stát výhledově prvními.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.