Pokus o lynč je hanebný zločin

Během rasistického pochodu v Rumburku vykřikovali někteří tato hesla: Cikáni do plynu! Černý do plynu! Černý svině! Upálíme vás! Zaživa pohřbít! Kudlu do zad! A policie? Nikde na dohled ani noha v uniformě.

Pokus o lynč, k němuž došlo v pátek v Rumburku, je hanebnost prvního řádu. Je to jeden z nejpodlejších skutků, jakých jsou lidé schopni. Nemyslící dav vlítne na druhé a potrestá kohokoli, kdo mu přijde pod ruku – bez ohledu na to, jestli se někdo z napadených něčím provinil, či nikoli. Právě kvůli odpornosti takového vyřizování účtů rozvášněným, nemyslícím davem si lidé k nalezení a potrestání skutečných viníků pořídili policii a soudy.

Děti byly součástí nenávistného davu
Právě tak, jako nic neomlouvá skupinu Romů, která zbaběle napadla méně početnou skupinku druhých, neomlouvá nic ani nikoho z těch, kteří šli křičet pod okna Romů rasistické nadávky, rozbíjet plot, házet kameny a další předměty, kteří chtěli Romy zmlátit (ne-li ještě hůř). Tito lidé by se měli hluboce stydět, hlavně rodiče, kteří sebou k „potrestání Cikánů“ vzali své děti. Přeji jim, aby se tato výchova dětí k nenávisti neobrátila časem proti nim. (Nehovořím o asi deseti až dvaceti rasistech a neonacistech, kteří dav evidentně vedli a rozvášňovali jej, ale o „obyčejných“ lidech, kteří dav tvořili.)

Všichni z toho davu by v normálním státě dostali pořádně za vyučenou. Ti, kteří rasisticky pokřikovali, dopouštěli se násilí či k němu vyzývali, patří na hodně dlouho do kriminálu. Nemilosrdně a hned. Ti ostatní by za normálních okolností popotahovala radnice alespoň za přestupek.

Policie ani radnice však nic v tomto smyslu nepodnikají. Podle policie se čtyři z hlavních tahounů a podněcovatelů davu dopustili pouhého přestupku. Ti ostatní zřejmě byli pod okny Romů na nevinné procházce. Vzniká tak nebezpečný precedens: pokusy o lynč se v případě napadání Romů mohou stát stále sice ještě trochu skrývanou, přesto legitimní součástí společenského života.

Proti Romům nejdou gadžové
Romové ať si proto nemyslí, že proti nim jdou gadžové. Nejdou. O lynč se nepokusili normální lidé, ale dav zmanipulovaných knedlíků, kteří se domnívají, že kriminalitu několika rumburských Romů smějí beztrestně řešit vyhnáním či zmlácením kohokoli z nich. Karel Čapek na základě zkušeností s českými fašisty a dalšími hlupáky, kteří ho uštvali k smrti, o takovém chování napsal: „Děsím se davu, je nejkrutější a nejhloupější ze všech přírodních živlů.“

Děsme se spolu s Čapkem. Doufám proto, že nikoho z Romů nenapadne, aby od nenávistníků okoukal jejich metody a šel někoho lynčovat. Tyhle věci nelze řešit „válčením“ a napodobováním slaboduchosti, ale snahou o co nejlepší soužití s druhými. Se vším všudy.

Stát neměří všem stejným metrem
Z pódia a přes mikrofon vyzval jeden z „řečníků“ přítomné, aby vzali vidle a lopaty a šli na Romy. A policie? Nic. Tiše této výzvě přihlížela.

Když se stádo vydalo „spravedlivě potrestat Cikány“, policie nechala členy toho stáda řádit několik desítek minut zcela bez dohledu a ukázala se až v momentě, kdy se rozvášněný dav chystal vtrhnout na jeden z domů obývaný Romy. Útočníci zde házeli předměty do oken, povalili plot, křičeli rasistická hesla. Jen náhodou se nestalo nic vážnějšího. Hlavně proto, že Romové ze strachu buď z Rumburku utekli již den předtím, nebo zůstali zalezlí doma. Nikdo nebyl fyzicky zraněn, mnohem horší je to ovšem se zraněními psychickými.

Během rasistického pochodu v Rumburku, spojeného s pokusem o lynč, jednotlivci vykřikovali tato (a další) hesla: Cikáni do plynu! Černý do plynu! Černý svině! Upálíme vás! Zaživa pohřbít! Kudlu do zad! (Viz článek + video Rasisté v Rumburku: Cikáni do plynu! Černý svině! Upálíme vás!.) A policie? Nikde na dohled ani noha v uniformě. A když už policisté dorazili, nechali jednotlivce vykřikovat rasistická hesla beztrestně dál.
Stejně jednala policie letos v Novém Bydžově a v Krupce, kde nechala neonacisty vykřikovat rasistická hesla při průchodu romskými sídlišti. V Krupce pak policie rozehnala legální náboženské shromáždění, které se postavilo neonacistickému pochodu do cesty – a to na metodický pokyn Odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra. (Podrobnosti ZDE.)

Romská rodina musela uprchnout z Rumburku, protože matce vyhrožoval soused: „Ty jsi Češka? Nejsi Češka, patříš k nim, dneska v noci zhebneš s nimi i s dětmi, nepomůžou vám okna ani dveře, všechny vás pozabíjíme.“ (Viz zpráva a video ZDE
a ZDE). A policie? Kdo se ptá?

Na místě bylo mnoho novinářů včetně fotografů. Policie zadržela tři z nich, naprosto bezdůvodně, a odvedla je pryč. Tito tři novináři se prokázali legitimacemi, dva z nich na sobě měli vestu s nápisem „press“. Všichni tři byli Romové, spolupracovníci serveru Romea.cz. Policisté pro zadržení uvedli jediný argument: zadržení novináři při fotografování fotí i lidi (sic!), s tím, že vše jim vysvětlí velitel zásahu. O pár set metrů dál policisté novináře beze slova vysvětlení opustili a nechali stát na ulici. (Viz článek Policisté bezdůvodně zadrželi spolupracovníky serveru Romea.cz. ROMEA podá na skandální jednání policie stížnost.)

Policie, metodicky vedená ministerstvem vnitra, opět nezklamala. Nechala hordu pitomců lačných lynčování pochodovat kolem romských domů zcela bez dohledu, a to tak dlouho, že skutečně mohlo dojít k nějaké tragedii. V několika prokazatelných případech nechala občany porušovat zákon či se rovnou sama porušení zákona dopustila (opět nikoli poprvé). V každé normální zemi by hned na druhý den letěl ministr vnitra, policejní prezident i velitelé opatření a zásahu v Rumburku. U nás za to politici i policie sklízejí potlesk.

Na tomto případu je opět dobře vidět, koho současný stát zastoupený ministerstvem vnitra a policií považuje za svého nepřítele. Ještě nedávno, za premiérování Jana Fischera, byli tímto nepřítelem extremisté, nyní jsou jím Romové a ti, kteří proti extremismu dělají, co je v jejich silách. Prokazuje se tak (zas a znovu), že v České republice stát neměří všem stejným metrem, ale dlouhodobě nadržuje bílým.

Z novinářů se stávají ideoví bojovníci
O velmi nízké úrovni českých médií jsem psal snad tisíckrát. Jsou to právě ona, kdo svou hrou na novinařinu vyvolávají vášně a neshody. O událostech v Rumburku „informovala“ naprosto ostudně. Nejenže žádný ze sdělovacích prostředků neinformoval o tom, že policie nechala pochodující dav dlouho bez dohledu, tvrdily naopak svým divákům, posluchačům a čtenářům, že policie na všechno bez problémů dohlédla, šířila tedy lež. A zcela zamlčela rasistické pokřiky, vyhrožování Romům a házení kamenů a dalších předmětů. A co je nejen zcela ostudné, ale i nepochopitelné, je, že ani jeden z novinářů neinformoval o tom, že policie bezdůvodně zadržela tři jejich kolegy.

Během onoho šluknovského týdne dostali Romové od médií slovo jen naprosto výjimečně. Zato jsou hlasitě slyšet různí hlasatelé protiromského boje, například senátor Doubrava by na Romy povolal armádu (podrobnosti ZDE).

Česká televize nemá problém ani s odvysíláním rasistické výzvy k násilí na Romech. Moderátor Hyde parku nechal v úterý večer hovořit jakéhosi rasistického fanatika, který brečel nad tím, že když někdo řekne o Romech pravdu, tak je hned označen za nacistu či rasistu. A vzápětí tu svou pravdu díky České televizi sdělil divákům pěkně naplno:
Nechá se to dojít tak daleko, až všichni vezmou mačety všichni a poženou ty hnědočechy pryč.

V každém normálním státě by byl ředitel České televize na hodinu vyhozen, jelikož je jasné, že redakční politika veřejnoprávní televize je vedena populisticky. A že kvůli vyšší sledovanosti klidně nechá zaznít rasistické výzvy k násilí, čímž sama porušuje zákon. U nás tomu však mnoho lidí tleská. Lidí, kteří hledají jednoduchá řešení tam, kde neexistují, kteří nejsou schopni či ochotni začít používat mozek k myšlení a namísto toho si jej nechají vymývat.

Většina současných novinářů už dávno ztratila právo se takto nazývat. Nejde o žurnalisty, ale o ideové bojovníky za práva většiny, kteří o etice vlastního povolání nemají ani ponětí - počínaje ČTK a konče internetovými servery. I „díky“ tomu nás čeká tuhá fašizace společnosti, před níž nás Karel Čapek marně varoval.

A co si myslíte vy? Diskuse (1 příspěvek)

Jan Potměšil - Praha 4

Policie pochybila Středa, 31.Srpna 2011, 11:18:24

Na místě jsem nebyl, dle videozáznamu však soudím, že policie pochybila. Jednak z důvodu, že se nepokusila ztotožnit osoby vykřikující rasistická hesla a vyšetřit tyto skutky zřejmě nemá chuť ani nadále. Myslím, že se křiklouni svým jednáním dopustili min. tr.činu Násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci (§ 352, odst. 2 TZ: "Kdo užije násilí proti skupině obyvatelů nebo jednotlivci nebo jim vyhrožuje usmrcením, ublížením na zdraví nebo způsobením škody velkého rozsahu pro jejich skutečnou nebo domnělou rasu, příslušnost k etnické skupině, národnost, politické přesvědčení, vyznání nebo proto, že jsou skutečně nebo domněle bez vyznání, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta.") a dále tr.činu Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod (§ 356, odst. 1, 2 TZ: "Kdo veřejně podněcuje k nenávisti k některému národu, rase, etnické skupině, náboženství, třídě nebo jiné skupině osob nebo k omezování práv a svobod jejich příslušníků, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta; Stejně bude potrestán, kdo se spolčí nebo srotí k spáchání činu uvedeného v odstavci 1"). Policie by měla konat i bez trestního oznámení, tedy z úřední povinnosti, neboť poznatků má dost.
Dále pochybila obec i policie, pokud shromáždění, resp. dav, nerozpustili a nevynutili rozchod, a to dle § 12 odst. 3 (nebo 5 - dle toho, zda šlo o oznámené shromáždění či ne, vyjde to ale nastejno) zákona č. 84/1990 Sb., o právu shromažďovacím, a to z důvodu, že shromáždění shromáždění směřovalo k výzvě: a) popírat nebo omezovat osobní, politická nebo jiná práva občanů pro jejich národnost, rasu, původ, nebo k rozněcování nenávisti a nesnášenlivosti z těchto důvodů; b) dopouštět se násilí nebo hrubé neslušnosti; c) jinak porušovat ústavu a zákony (viz § 10 odst. 1, na který § 12/3,5 ShromZ odkazuje). Tzn. obec, a pokud na místě nebyl zástupce obce, tak policie, měli shromáždění rozpustit, nikoliv dělat pogromistům ochranku a doprovod. Nevylučuji ale, že policie považovala za bezpečnější mít křiklouny a násilníky pohromadě než aby je rozptýlila po městě. Přesto mě překvapuje absence kritické reflexe min. ze strany policie a vůbec orgánů činných v trestním řízení - dělají, jako by se nic nestalo.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.