Migrace fauny na sever se zrychluje, dle vědců kvůli oteplování

Podle zjištění biologů se zvířecí druhy hromadně stěhují do chladnějších pásů. Rychlost posunu místa jejich přirozeného výskytu přitom za poslední dekádu vzrostla až trojnásobně.

(pjed)

22.08.2011 14:50

A3

Mezi nejrychleji migrující druhy patří britské babočky. Směrem na sever se každý rok posouvají v průměru o 6,4 míle (přes 10 kilometrů). Foto Wikimedia Commons

V průměru o 15 stop, tedy o 4,5 metru, se každý den směrem od rovníku posouvá místo přirozeného výskytu nejrůznějších zvířat, od bezobratlých až po velké savce. V ročním součtu jde tedy o posun o jednu míli. Ze srovnání dat z celkem 54 průzkumů, zabývajících se chováním 2000 druhů, to nedávno odvodila skupina přírodovědců pod vedením Chrise Thomase z University of York.

Tým Camilly Parmesanové z University of Texas přitom v podobném srovnání v roce 2003 upozornil na roční posun o třetinu míle. Parmesanová pracovala s výzkumy z devadesátých let. To znamená, že rychlost tzv. nepravidelné migrace fauny do chladnějších pásů vzrostla za poslední dekádu trojnásobně.

Zjištění obou vědeckých skupin se na stránkách časopisu Science věnuje Sára Reardonová.

Jak Thomas, tak Parmesanová spojují odpozorovaný jev s postupem globálního oteplování, resp. globálních klimatických změn.

„Jde o podstatné sdělení,“ míní Thomas. „(Migrace) probíhá rychleji, než jsme předpokládali, (...) protože v letech 2000 až 2010 rostly nad očekávání i teploty.“

„Jde tu o další nezávislé potvrzení, že se klima na planetě rychle mění,“ soudí Parmesanová.

Hypotézu o vlivu globálního oteplování podepírá dle vědců i další zjištěná skutečnost: čím severněji příslušný druh žije, tím migruje rychleji. Podle klimatologických modelů přitom oteplování probíhá rychleji právě v oblastech vzdálenějších od rovníku.

Babočky a pavučenky
Nejrychleji dle Thomase i Parmesanové migrují některé druhy motýlů a pavoukovci. Babočky žijící v Británii se každý rok přesouvají na sever o 6,4 míle (přes 10 kilometrů); pavouci z rodu pavučenek pak přímo o 8 (12,8 kilomentru).

Výrazně pomaleji se naopak stěhují rostliny. I u rostlinných druhů však k migraci dochází.

Podle zjištění Thomasovy skupiny se zvířata také čím dál víc stěhují do větších výšek. Zde probíhá migrace ještě pomaleji (o 4 stopy /1,2 metru/ za rok). Přesto od 90. let zrychlila na dvojnásobek.

To podle názoru bývalého ředitele americké lesní správy Mika Dombecka může způsobit další problémy – právě ve větších výškách totiž přežívá mnoho ohrožených druhů, které mohou nově příchozí ohrozit.


Další informace:
Sciencemag.org In Warming World, Critters Run to the Hills
AP Critters Moving Away from Global Warming Faster
The Guardian Climate change driving species out of habitats much faster than expected


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.