Odboráři trvají na zvýšení platů ve zdravotnictví

Zdravotnické odbory trvají na růstu mezd zaměstnancům ve zdravotnictví v příštím roce o deset procent. Navýšení požadují i pro pracovníky sociálních služeb. Ve středu to uvedla předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.

(vd)

18.08.2011 10:36

547835_mediafax_jiri_schott

Žitniková se obává, že nemocnice nebudou mít na zvýšení platů prostředky. Hrozí podle ní sociální nepokoje. O platech chtějí jednat na zářijové tripartitě s vládou a zaměstnavateli. Foto Jiří Schott, Mediafax

Odboráři ve zdravotnictví požadují i pro příští rok růst platů pro všechny pracovníky ve zdravotnictví a sociálních službách o deset procent tak, jak to kabinet Petra Nečase slíbil před půl rokem podpisem memoranda na závěr protestní odborové akce Děkujeme. V letošním roce dostávají lékaři podle memoranda navíc 5000 až 8000 korun.

„Vzhledem k tomu, že pro letošní rok byli řešeni pouze lékaři v oblasti memoranda a pro příští rok je tam příslib navýšení platů lékařům o deset procent, tak my deset procent pro personál ve zdravotnictví požadujeme jako nepodkročitelné minimum," vysvětlila Dagmar Žitniková.

Zdravotní pojišťovny přitom již informovaly, že příští rok zaplatí za léčení o pět procent méně než letos. Podle Žitnikové to ale v reálu bude pro nemocnice znamenat pokles příjmů až o 13 procent, a to vzhledem například k nárůstu DPH. Za té situace by podle ní nebylo možné sliby vlády plnit.

„Jsme na začátku vyjednávání, chceme teď na kritickou situaci upozornit a nebudeme zatím členy vyzývat k účasti na demonstraci. Chceme s vládou vyjednávat," řekla Žitníková. Místopředsedkyně svazu Ivana Břeňková pak podle ČTK doplnila, že v sociálních službách je situace ještě horší.

Letos sociální služby totiž dostaly zhruba o desetinu nižší dotace od státu a kraje to dorovnaly ze svých rozpočtů. Proto platy neklesly. Pro příští rok by podle odborů měla jít do sociální sféry na platy dotace státu osm a půl miliardy, aby přidáno o deset procent dostali také tito pracovníci.

Další informace:
Českénoviny.cz Odbory žádají zvýšit platy ve zdravotnictví i sociální péči


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.