Tripartita se shodla na zavedení předdůchodů

Na předdůchody budou přispívat zaměstnavatelé. Vláda našla se zástupci odborů a zaměstnavatelů nicméně shodu pouze nad základními obrysy plánu. O podrobnostech se bude nadále jednat.

(vd)

16.08.2011 14:44

519457_mediafax_macciani

Na snímku předseda ČKMOS Jaroslav Zavadil (vpravo) a předseda Odborového svazu KOVO Josef Středula (vlevo). Foto Macciani, Mediafax

Tripartita se shodla na zavedení takzvaného předdůchodu, tedy předčasných důchodech pro lidi s namáhavými profesemi. Po úterním jednání to novinářům řekl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09 a prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Podle Hanáka zůstává otázkou časový horizont zavedení takzvaného předdůchodu a některé jeho parametry. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil pak připomněl, že odbory jsou pro co nejrychlejší práci na pravidlech předdůchodu. „Proces jede, jak nám pan premiér přislíbil," dodal.

O předdůchodech se již uskutečnilo i jednání vlády s experty opoziční ČSSD. Na dřívější odchod do důchodu by měli mít podle ČSSD nárok lidé z těžkých profesí.

„Například ve stavebnictví. Nejen horníci, ale i u namáhavých manuálních prací, zejména dělnických, kde pracují především ženy. Ale jsou i povolání, která jsou náročná na psychické soustředění,“ uvedl po jednání jeden z vyjednavačů za ČSSD Martin Potůček.

Na způsobu řešení takzvaných předdůchodů se také už koncem června shodl expertní tým tripartity. Ten dojednal, že by na takzvané předdůchody mohli zaměstnancům spořit zaměstnavatelé, kteří by částku ve výši dvou nebo tří procent jejich hrubé mzdy odváděli na účty zaměstnanců u penzijních fondů.

U jednotlivých zaměstnavatelů by se stanovil v kolektivní smlouvě nebo ve vnitřním předpisu. Z naspořené částky by se potom předdůchody vyplácely. Ministerstvo financí přitom podle dosavadních jednání navrhuje, aby bylo možné spúřit na předdůchody od roku 2014, ČSSD požaduje jejich zavedení do roku 2013.

Jednání o předdůchodech patří k těm, ve kterých se vláda d odbory a opozicí rozchází nejméně. Největší spory vedou o zavedení nového pilíře penzijního systému.

Sociální demokraté již ostatně vládu vyzvali, aby spuštění druhého pilíře důchodového systému minimálně o rok, tedy na 1. ledna 2014, odložila. V rámci tohoto pilíře by si lidé mohli vyvádět část pojistného ze státního průběžného pilíře na individuální účty u soukromých penzijních společností.

Horší dobu si totiž podle ČSSD pro to, aby penze závisely na vývoji akcií a obligací, když se akcie propadají a řada zemí stojí před bankrotem, vláda vybrat nemohla. „Občan by měl proto udělat vše, aby neměl bolehlav z toho, že jeho penze závisí na vývoji na burze a na tom, zda ten který stát zbankrotuje,“ uvedl k tomu stínový ministr financí sociálních demokratů Jan Mládek.

Další informace:
Českénoviny.cz Tripartita se shodla na zavedení předdůchodů pro některé profese


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.