Paroubek odmítl slevit ze svých sociálních návrhů

Premiér Fischer se sešel s předsedou sociálních demokratů Paroubkem. Tím uzavřel sérii setkání s šéfy parlamentních stran. Paroubek odmítl ustoupit ze sociálních návrhů ČSSD. Podle Sobotky by státní rozpočet zatížily jen 750 miliony korun navíc.

(red)

16.01.2010 18:30

Topol_nek_a_paroubek_mikulas_krepelka

Paroubek upřesnil, kde leží finanční zdroje pro sociální návrhy ČSSD. Foto Mikuláš Křepelka, Mediafax

Předseda ČSSD Jiří Paroubek sdělil úřadujícímu premiérovi Janu Fischerovi, že sociální návrhy ČSSD nevedou ke zvýšení schodku státního rozpočtu. Z toho důvodu je poslanci ČSSD ve sněmovně podpoří. Paroubek uvedl, že prioritou jeho strany je jak hospodářský růst, tak snižování schodku v čase.

Fischer je opačného názoru a na tiskové konferenci, která následovala v pátek po schůzce s Jiřím Paroubkem, prohlásil: „Tvrdím, že vláda má problém s tím, co by navyšovalo schodek rozpočtu." Premiér zároveň zdůraznil, že vláda má stále zájem vázat část výdajů rozpočtu. Paroubek oponuje, že by se mělo šetřit na straně výdajů státu a ne občanů.

Sociálnědemokratické návrhy obnášejí zvýšení mateřské na úroveň loňského roku, zrušení zdravotnických poplatků, obnovení proplácení prvních tří dnů nemocenské a vyplacení třináctého důchodu.

Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka vyčíslil náklady na případné změny podle návrhů ČSSD na 750 milionů korun v roce 2010. Podle Sobotky nemá návrh na výplatu jednorázového příspěvku k důchodu negativní dopad na státní rozpočet v tomto roce ani v následujících letech. Počítá totiž s šesti miliardami korun, které přijdou z dividend polostátních firem, jež má stát k dispozici.

Obnovení výplaty nemocenské v prvních třech dnech nemoci by podle analýz ČSSD stálo stát tři miliardy korun. Podle návrhu ČSSD by se rozpočet vyrovnal silnější daňovou progresí u lidí s příjmy nad 1,2 milionu korun ročně.

Další informace:
iHNed Ze svých sociálních návrhů neslevíme, řekl Paroubek Fischerovi


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.