Nelze sedět na dvou židlích

Postup ČSSD, která rozhodla, že členové Přípravného výboru Strany práv občanů (SPO) přestali být členy ČSSD, byl v souladu se stanovami strany.

Vznikající strana Miloše Zemana SPO nejspíš nemá příliš velké šance uspět v nejbližších parlamentních volbách. Toho jsou si její zakladatelé samozřejmě vědomi, vědí však také, že nezanedbatelná část voličů ČSSD bude volit právě je. Zda je to akt pomsty Miloše Zemana za zradu sociálních demokratů při prezidentských volbách, ve kterých neuspěl, nevíme. Každopádně se tato možnost nabízí. Miloš Zeman zřejmě také sází na to, že jeho příznivci z řad voličů volí ČSSD také proto, že si stále jeho jméno spojují s touto stranou. Teď jim jasně vzkazuje, že tomu tak není.

Vzhledem k průzkumu volebních preferencí a výsledkům minulých voleb je jasné, že preference ČSSD a ODS jsou relativně vyrovnané. Každým ztraceným volebním hlasem je výsledek sociální demokracie ohrožen. A nejen to, významně se může zhoršit i pozice levice po volbách. Přestože se SPO deklaruje jako levicová strana, její založení poškodí levici jako celek. Z toho vyplývá to, že se Miloš Zeman a jeho blízcí z přípravného výboru SPO rozhodli oslabit levici před volbami zevnitř. Není proto divu, že velká část médií o SPO referuje kladně. Pro Miloše Zemana a jeho přátele je to jediná možnost, jak výrazně ovlivnit politickou scénu, a tak po ní v pravou chvíli sáhli. Zřejmě jim nevadí, že když se kácí les, tak létají třísky...

Proto je reakce Eduarda Zemana, že jejich vyloučení je v rozporu se stanovami, neboť nejsou členy jiné politické strany, ale „pouze“ členy přípravného výboru, přinejmenším úsměvná. Stanovy si zjevně nepřečetl celé, neboť opominul jejich jiné části, kde se píše, že členům může být zrušeno členství, pokud se aktivně podílí na činnosti jiných stran nebo hnutí bez souhlasu orgánu ČSSD. Navíc svým jednáním porušují pravidla politické kultury jako takové, jednají proti zájmům své vlastní strany a pak se ohrazují, že byli vyloučeni.

A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.