Na Šumavě pokračuje těžba i její blokáda

Správa šumavského národního parku na začátku týdne sice oznámila, že bude těžbu v lokalitě Na Ztraceném na Šumavě ukončovat, přesto bylo i v úterý na místě několik dřevorůbců, kteří oloupávali kůru ze stojících smrků.

(vd)

10.08.2011 09:31

538263_mediafax_dobrin_stojcev

Aktivisté v úterý opět obvinili dřevorubce, že kácejí a snaží se co nejrychleji zbavit kůry i zdravé kmeny. Foto Dobrin Stojčev, Mediafax

I v úterý pracovalo v šumavské lokalitě Na Ztraceném několik desítek lesních dělníků. Podle informací ČTK oloupávali kůru ze stojících smrků. V práci jim bránili ekologičtí aktivisté, kteří se i nadále snaží kácení bránit. Daří se jim to zejména díky plošinám a lanům nataženým mezi korunami několika stromů.

„V lokalitě Na Ztraceném je to nejhorší v podstatě za námi. Asanujeme nejnutnější množství stromů k tomu, abychom uchránili od napadení okolní les," uvedl mluvčí parku Pavel Pechoušek. Ostatní označené stromy jsou podle jeho slov napadeny kůrovcem, avšak až na jednotlivé výjimky je v nich v takových vývojových stadiích, že v blízké době nehrozí výletem. Larvy nemají šanci vývoj do zimy dokončit, dodal pro ČTK.

„Stromy průběžně monitorujeme. Jednotlivé stromy, u kterých bude zjištěno takové stadium vývoje předpokládající výlet, budou asanovány loupáním na stojato," řekl také Pechoušek.

Aktivisté v úterý opět obvinili dřevorubce, že kácejí a snaží se co nejrychleji zbavit kůry i zdravé kmeny. Zvažují kvůli tomu podání stížnosti na policii a České inspekci životního prostředí.

Média v úterý také přinesla informace o tom, kterak si vedení šumavského parku platí 150 tisíc korun měsíčně za služby agentury Bison & Rose, která jí pomáhá s prezentací. Ekologičtí aktivisté tvrdí, že správa parku vyhazuje státní peníze.

Agentura zajišťuje poskytování informací médiím a veřejnosti, jež by správa parku s ročním rozpočtem 600 milionů korun údajně kvůli nedostatečné vlastní kapacitě nezvládla. Správa vybrala společnost Bison & Rose na základě referencí, bez výběrového řízení, uvedl server iDnes.cz.

„Vzhledem k rozsahu zakázky, kdy smlouva je platná do konce roku, jej nebylo třeba organizovat," uvedl k tomu Pechoušek.

Správa parku tvrdí, že odborníky na komunikaci musela najmout, neboť již několik měsíců čelí organizované kampani. „Plné lživých útoků a dezinformací. Za této situace je běžné využít služeb komunikační agentury," dodal mluvčí.

Další informace:
Českénoviny.cz Na Šumavě dál aktivisté blokují kácení kůrovcových stromů
iDnes.cz Šumavský park dává statisíce mediální agentuře, jako Gott či Bakala


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.