Kapacita lůžek v domovech pro seniory bude nedostačující

Jedno lůžko v domovech pro seniory v současnosti připadá v České republice na 31 lidí v důchodovém věku. V případě, že se kapacita zařízení výrazně nezvýší, nebude v průběhu několika let stačit.

(vd)

03.08.2011 11:07

98461_mediafax_zdenek_figura

Někde se dokonce nynější domovy ruší a není k nim buď žádná alternativa, nebo jen nekvalitní. Foto Zdeněk Figura, Mediafax

V České republice připadá jedno lůžko v domovech důchodců na 31 seniorů. Kvůli stárnutí české populace by navíc – v případě, že se kapacita lůžek nezvýší – už v roce 2020 mohlo jedno lůžko být na 45 i víc osob nad 65 let.

Podle ČTK to vyplývá to ze statistik a ze zprávy o postupu transformace pobytových sociálních služeb, kterou připravilo ministerstvo práce. V roce 2010 přitom domovy pro seniory disponovaly více než šestačtyřiceti tisíc lůžky: 37 700 jich bylo v domovech důchodců a 8 400 pak v domovech se zvláštním režimem.

„S ohledem na očekávaný demografický vývoj lze předpokládat, že již ve střednědobém horizontu nebude kapacita (domovů) dostačovat," uvedlo ministerstvo ve zprávě o transformaci. Podle Českého statistického úřadu by navíc lidé nad 65 let mohli v polovině století tvořit skoro třetinu obyvatel.

Jinak řečeno, jejich podíl v populaci by se oproti dnešku zdvojnásobil. „Nejrychleji bude přibývat osob v nejvyšším věku. Počet obyvatel starších 85 let by se měl do roku 2050 zpětinásobit," uvedli statistici.

K přeměně velkých ústavů na menší zařízení a k vytvoření služeb pro starší se vláda zavázala ve své koncepci v roce 2007. Menší domovy pro seniory nyní sice podle informací ČTK vznikají, počet míst se ale příliš nezvedá. A to přesto, že služby pro seniory poskytuje stále víc neziskových organizací a podnikatelů.

Další informace:
Českénoviny.cz Lůžko v domově připadá na 31 seniorů, kapacita nebude prý stačit


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.