Další jednání tripartity se uskuteční 18. srpna

Na příštím jednání tripartity se bude jednat o daňové reformě a o takzvaných předdůchodech, které mají lidem pracujícím v těžkých profesích zaručit dřívější odchod do důchodu. Odbory na jednání chtějí opět nastolit i problematiku kurzarbeitu.

(vd)

29.07.2011 17:05

539205_mediafax_ales_behounek

Na snímku zleva tisková mluvčí ČMKOS Jana Kašparová, předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil a předseda Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík. Foto Aleš Běhounek, Mediafax

Na nejbližším jednání tripartity, které se uskuteční 18. srpna, se bude diskutovat odchod do důchodu lidí pracujících v těžkých profesích, o reformě daní či o problematice kurzarbeitu, tedy o situaci, kdy zaměstnanci podniků v potížích zůstávají po nějaký čas doma a a část mzdy jim proplácí stát.

Ještě po jednání tripartity, na kterém se vláda kromě odborů sejde i se zaměstnavateli, hodlají odbory podat pozměňovací návrhy k zákonům reformujícím penzijní systém.

Mezi 24. a 28. srpnem budou podle ČTK reformní zákony projednávat výbory Poslanecké sněmovny. Již před časem přitom expertní tým tripartity dojednal, že by na takzvané předdůchody mohli zaměstnancům spořit zaměstnavatelé, kteří by částku ve výši dvou nebo tří procent jejich hrubé mzdy odváděli na účty zaměstnanců u penzijních fondů.

Odboráři to uvedli na páteční tiskové konferenci, na které se vyjádřili i k žalobě, kterou na ně podalo ministerstvo financí kvůli stávce v dopravě. Je podle nich nesmyslná, neboť byla podána na ČMKOS. Českomoravská konfederace odborových svazů ale stávku neorganizovala.

„Představte si, že váš soused něco provede a vám dají žalobu," uvedl předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil. Prvním stupněm hlouposti je podle jeho slov nevědomost. „Já myslím, že pan ministr Kalousek byl tím prvním stupněm hodně poznamenán," dodal Zavadil.

Postup ministerstva ve věci stávky odbory považují za neústavní, neboť porušuje právo občanů na stávku.

Další informace:
Českénoviny.cz Vláda bude s odbory na tripartitě opět jednat o reformě penzí


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.