Honduras: vojenští velitelé souzeni za svržení Zelayi

Příští týden začíná soud s šesti veliteli zodpovědnými za červnové svržení a vyhoštění honduraského prezidenta Zelayi. Obžalovaní do té doby nesmí opouštět zemi.

(sea)

16.01.2010 07:59

402920

Zelayovi únosci budou příští týden souzeni. Obvinění jsou však podle něj zástěrkou skutečných událostí. Foto Jenny Rockett, UN Photo

Nejvyšší honduraští vojenští velitelé stanou před soudem. Obvinění se týkají červnového svržení a deportace prezidenta Manuela Zelayi. Nucené vypovězení ze země je v rozporu s honduraskou ústavou. Přelíčení začíná 21. ledna. Šestice velitelů obviněných ze zneužití pravomoci do té doby nesmí opustit zemi.

Červnový převrat byl vyústěním konfliktu, který se rozpoutal o Zelayou prosazované národní referendum, v němž měli obyvatelé Hondurasu rozhodnout o změnách ústavy. Zelaya se do země tajně vrátil loni v září a ukrývá se na brazilské ambasádě.

Vojenští armádní velitelé, mezi nimi i generál Romeo Vasquez, včera od Nejvyššího soudu vyslechli obvinění. Prezident soudu Jorge Rivera jim nařídil, aby zůstali v zemi a u soudu pravidelně vypovídali. Svědčit mají již příští týden při zahájení řízení. „Zaměříme se na předložení faktů,“ uvedl právník obhajoby Juan Carlos Sanchez. Obžalovaní podle něj chtějí soudnímu řízení čelit a dokázat, že obvinění nejsou opodstatněná.

Vítěz listopadových prezidentských voleb Porfirio Lobo, který má do úřadu nastoupit 27. ledna, je podle svých slov pro udělení amnestie Zelayovi i těm, kteří se na jeho svržení podíleli. Zelaya obvinění armádních velitelů označil za zástěrku skutečných událostí z 28. června.

Důvody a způsob Zelayova svržení jsou předmětem sporu. Nejvyšší soud rozhodnul, že Zelayův záměr prozkoumat možnosti změny ústavy byl nezákonný a nařídil jeho uvěznění. Honduraský kongres v téže době odhlasoval svržení Zelayi z funkce prezidenta. Místo, aby však byl prezident zadržen a souzen na Hondurasu, vojáci jej unesli a deportovali na Kostariku.

Podle prozatímní vlády a armády se jednalo o přenos pravomoci. Představitelé mnohých okolních zemí, OSN, Organizace amerických států a EU situaci na Hondurasu odsoudili jako vojenský převrat a požadovali okamžité dosazení prezidenta Zelayi zpět do funkce.

Další informace:
BBC Honduras officers to face trial


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.