Vláda nakonec návrh rozpočtu přijala, nesouhlasu VV navzdory

Kabinet Petra Nečase ve středu přijal základní podobu státního rozpočtu na příští rok s deficitem 105 miliard. DPH bude příští rok ve dvou sazbách, 20 a 14 procent. Další rok pak 17,5 procenta. S návrhem rozpočtu nesouhlasí vládní VV i opoziční ČSSD.

(vd)

21.07.2011 12:20

534909_mediafax_jakub_polacek

Ministr financí Miroslav Kalousek a premiér Petr Nečas po středečním jednání vlády o rozpočtu. Foto Jakub Poláček, Mediafax

Koaliční vláda občanských demokratů, TOP 09 a Věcí veřejných ve středu schválila základní podobu rozpočtu na příští rok s deficitem 105 miliard. DPH příští rok by měla být ve dvou sazbách 20 a 14 procent, další rok 17,5 procenta.

Dva ministři Věcí veřejných, kteří se jednání zúčastnili, se při hlasování postavili proti, ačkoliv jde o variantu popsanou v dodatku ke koaliční smlouvě. S vládním návrhem rozpočtu pak zásadně nesouhlasí i opoziční sociální demokraté.

Jednotliví ministři nyní musí podle ČTK do 10. srpna předložit ministerstvu financí rozepsané výdaje u svých resortů. Následně do 25. srpna bude o návrzích jednat ministr financí Miroslav Kalousek, který posléze do 30. srpna předloží vládě celkový návrh rozpočtu na příští rok se všemi přílohami. Do konce září pak musí návrh schválit vláda a předložit jej Poslanecké sněmovně.

VV s Kalouskovým návrhem rozpočtu nesouhlasí
Nejmenší vládní strana po jednání vlády na tiskové konferenci oznámila, ministři Věcí veřejných usnesení vlády k tvorbě rozpočtu nepodpořili. Strana ještě očekává diskuse o rozpočtových prioritách v koaliční rozpočtové komisi.

Předseda jejich poslaneckého klubu Vít Bárta pak pro Lidové noviny uvedl, že na vládě neproběhla ohledně financí pro jednotlivé resorty žádná debata. „To, co nám bylo předloženo, není kompromis, ale ultimátum," postěžoval si Bárta.

„Chceme nejdříve zodpovědně jednat o rozpočtových úsporách v jednotlivých kapitolách a pak teprve mluvit o tom, jak se budou zvedat příjmy formou zvýšení daní,“ oznámil pak Vít Bárta na krátkém tiskovém brífinku.

Nejmenší vládní strana odmítla zvýšení DPH na 19% bez toho, aniž by došlo ke zvýšení zdanění firem či vysoko příjmových skupin obyvatelstva. „Odmítáme, aby složitá makroekonomická situace naší země ve vztahu k Evropské unii byla řešena na úkor středních vrstev a nízko příjmových skupin obyvatelstva. Na záchraně státu by se měli podílet všichni rovným dílem,“ uvedl předseda strany Radek John.

Vedení strany proto podle něj vyzvalo ministry k hledání úspor v rozpočtových kapitolách obrany či ministerstva práce a sociálních věcí.

„Očekáváme zahájení zodpovědných debat o rozpočtových prioritách vlády. Podle našeho názoru k takovým prioritám jednoznačně patří investice do dopravní infrastruktury. Ty totiž chápeme jako investice do zaměstnanosti a konkurenceschopnosti, které jsou jednoznačně prorůstové,“ dodal Radek John s tím, že právě jednání v rozpočtové komisi dávají naději na dohodu o státním rozpočtu.

ČSSD pro vládní návrh rozpočtu hlasovat nebude
S návrhem rozpočtu vládní koalice nesouhlasí i opoziční ČSSD. Podle jejich předsedy Bohuslava Sobotky přijaté rozhodnutí vlády potvrzuje, že koalice ODS, TOP a VV pokračuje v rozpočtové politice, která rychle prohlubuje sociální rozdíly v naší společnosti.

„Náklady sanace rozpočtů platí pouze střední vrstvy a nízkopříjmové skupiny obyvatel, ať už prostřednictvím zvyšování nepřímých daní, nebo formou škrtů v sociální oblasti. ČSSD zásadně nesouhlasí se sjednocením DPH na 17,5 procentech,“ uvedl Sobotka.

Podle místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka nynější vládní zásahy do podoby DPH povedou k nárůstu počtu lidí žijících za hranicí chudoby. Stát jim bude muset vyplácet sociální dávky, což způsobí nárůst výdajů ze státní pokladny, uvedl podle ČTK Zaorálek.

Podle sociálních demokratů totiž zdražení potravin, léků, bydlení a dopravy v době, kdy stagnují reálné mzdy, způsobí sociální problémy, ohrozí spotřebu domácností a poškodí hospodářský růst.

„Vláda v rozpočtu škrtá na úkor budoucnosti a konkurenceschopnosti. Vládní reformy nefungují, zhoršuje se výběr daní, plošné škrty v dopravě, školství, zdravotnictví a bezpečnosti nejsou dlouhodobě udržitelné a problémy v těchto oblastech tak budou muset řešit příští vlády. Takový nezodpovědný návrh státního rozpočtu na rok 2011 ČSSD nepodpoří,“ uzavřel předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Návrh rozpočtu počítá příští rok s příjmy 985 miliard korun a s výdaji 1090 miliard korun. „Celkové výdaje jsou nižší, než povoluje loni schválený výdajový rámec, jen o sedm miliard korun," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek. Zároveň podle ČTK dodal, že plány vlády předpokládají od roku 2013 stabilizaci relativní výše státního dluhu těsně nad 40 procenty hrubého domácího produktu.

Jednání vlády bylo dopoledne ještě před hlasováním kvůli neshodě mezi stranami přibližně na hodinu přerušeno a zástupci ODS, TOP 09 a VV se sešli k politickému jednání ve formátu K9. Na něm se potvrdilo, že nejmenší vládní strana ze svého odporu proti této variantě odmítá slevit.

ODS a TOP 09 však nakonec vládní jednání o rozpočtových parametrech odmítly přerušit, a přítomní ministři za VV proto nepodpořili ani variantu, která byl původně dohodnuta v dodatku ke koaliční smlouvě.

Věci veřejné přitom poslední týden dávaly najevo, že DPH ve výši 19 procent by byla přijatelná, pokud by výměnou za ni prosadily progresivní zdanění lidí s vysokými příjmy.

Další informace:
Českénoviny.cz Schodek rozpočtu bude 105 miliard, DPH postupně k 17,5 pct
Lidovky.cz Bárta: Nepředložili nám kompromis, ale ultimátum
Věciveřejné.cz Věci veřejné chtějí diskutovat o rozpočtových prioritách


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.