Klaus nepodepsal zákon o ochraně ovzduší

Prezident v pátek na svém webu oznámil, že se rozhodl nepodepsat novelu zákona o ochraně ovzduší. Podle něj totiž opětovně a zcela určitě ne naposledy řeší hospodářský i environmentální dopad přimíchávání biosložky do pohonných hmot.

(vd)

08.07.2011 11:52

517383_mediafax_jakub_polacek

Klausovi vadí údajné slepé přejímání direktiv EU. Foto Jakub Poláček, Mediafax

Klaus tento týden už podruhé nepodepsal novelu zákona. Poté, co odmítl připojit svůj podpis pod tzv. malou důchodovou reformu, v pátek v dopise adresovaném předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavě Němcové, uvedl, že nepodepíše ani zákon o ochraně ovzduší. Přesto obě novely vstoupí v platnost.

„Jde o rozsáhlou, již dvacátou šestou novelu zákona o ochraně ovzduší, která opětovně a zcela určitě ne naposledy řeší hospodářský i environmentální dopad přimíchávání biosložky do pohonných hmot,“ zdůvodňuje Klaus svůj postoj.

Prezident se obává, že další a další regulace Evropské unie, které jsme nuceni přejímat do našeho právního řádu, představují jen opětovnou chybnou reakci na původní chybné rozhodnutí, které podle jeho názoru vyžaduje zásadní diskusi a jeho přehodnocení.

„Místo diskuse jsme podrobováni novým direktivám, které mohou mít ve svém důsledku horší efekt než samotný vývoj bez nové regulace,“ dodal prezident.

Schválená novela podle Klause zasáhne velkou skupinu subjektů, přičemž negativní finanční dopady postihnou podle prezidenta především podnikatele v dopravě.

„Negativně se nová úprava promítne i do státního rozpočtu, zejména v důsledku větší administrativní náročnosti spojené s aplikací zákona v praxi a nižším výnosem spotřební daně,“ pokračuje Klaus ve výčtu důvodů, jež ho vedly k nepřipojení podpisu pod novelu.

Prezident pak vyzval k diskusi o tom, co projekt povinného přimíchávání tzv. biosložek do paliv skutečně přináší nejen zemědělcům, ale i státu, občanům a ochraně české krajiny.

„Zatím používání biopaliv stále jen rozšiřujeme, aniž bychom se hlouběji zabývali riziky s tím spojenými, mimo jiné i pro zdraví člověka. To vše zatím postrádám. Proto jsem se rozhodl ponechat tento zákon bez svého podpisu,“ uzavřel Klaus.

Další informace:
hrad.cz Dopis prezidenta republiky předsedkyni Poslanecké sněmovny k novele zákona o ochraně ovzduší


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.