Francouzští novináři zajatí Tálibánem jsou konečně doma

Stéphane Taponier a Hervé Ghesquière se po osmnáctiměsíčním věznění afghánským hnutím vrátili do vlasti. Díky intenzivnímu úsilí francouzských novinářských svazů si jejich případ udržel po celou dobu mimořádnou pozornost.

(pjed)

30.06.2011 19:30

A6

Tváře konečně navrácených na jednom z tematických letáků. Novinářské svazy jich od prosince 2009 natiskly tisíce. Foto archiv CPJ

Kameraman Stéphane Taponier a reportér Hervé Ghesquière z francouzské veřejnoprávní televize France 3 jsou po 18 měsících v tálibánském zajetí opět na svobodě. Dle informací AFP byli propuštěni ve středu. Ve čtvrtek je pak zvláštní letadlo dopravilo na vojenské letiště Villacoublay poblíž Paříže.

O návrat původně unesených žurnalistů usilovaly francouzské novinářské svazy po celý rok a půl. Jejich kampaně poutaly v zemi mimořádnou pozornost.

Přílet Ghesquièreho a Taponiera do vlasti oznámil premiér François Fillon v přímém přenosu z Národního shromáždění. Přítomní poslanci odměnili zprávu sborovým potleskem.

Okolnosti, za nichž se oba novináři dostali na svobodu, zůstávají nejasné. Francouzský ministr zahraničí Alain Juppé pouze pro agentury vyloučil, že by vláda zaplatila jakékoliv výkupné.

Sami novináři jsou podle masmédií v překvapivě dobré kondici a svojí cesty prý nelitují.

„Ta práce tam (...) byla něco, co jsem chtěl vždycky dělat. A stále je. Nechci se vrátit do Afgánistánu hned zítra (...) ale někdy určitě. (...) Chci nyní dělat to, co jsem dělal, více, než kdykoliv předtím,“ citují agentury z prvních rozhovorů, jež Hervé Ghesquière po návratu poskytl.

Že prý špióni
Ghesquière a Taponier byli Tálibánem uneseni v noci z 29. na 30. prosince v provincii Kápísá, 60 kilometrů severovýchodně od Kábulu. Příslušníci afghánského hnutí je následně obvinili ze špionáže.

Spolu s novináři byl zajat i jejich afghánský řidič, tlumočník a další průvodce. Agentury se ve středu zmínili i o propuštění tlumočníka jménem Réza Dín, o ostatních však nikoliv.

Tálibán žádal za propuštění dvojice svobodu pro své lidi vězněné afghánskou vládou a Spojenými státy. Loni vyzval francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, aby požadavek splnil, jinak budou oba novináři zabiti.

Vůdce mezinárodní teroristické sítě Al-Káida Usáma bin Ládin požadoval za totéž stažení francouzských vojáků z Afghánistánu začátkem letošního roku.

Podle evidence amerického Výboru na ochranu novinářů bylo v Afghánistánu od roku 2001 uneseno nejméně 21 žurnalistů. Jen v sedmi případech se ale jednalo o jiné než afghánské občany.


Další informace:
AFP Freed French hostages arrive home
BBC News French journalists held hostage by Taliban return home
Reuters Two French journalists freed in Afghanistan


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.