Jsme připarveni vyhlásit a uskutečnit generální stávku, vzkazují vládě odbory

Koalice dopravních odborových svazů na svém čtvrtečním jednání přijala usnesení, podle kterého koaliční vláda ODS, TOP 09 a VV adekvátně nereaguje na nespokojenost ve společnosti. Proto jsou odboráři připraveni vyhlásit a uskutečnit generální stávku.

(vd)

23.06.2011 12:49

Dsc_3238

I ČMKOS počítá nejen s dalšími demonstracemi proti reformám, ale po letních prázdninách opět i se stávkou. Foto David Mužík, DR

Podle předáků dopravních odborů v|áda Petra Nečase není s to adekvátně reagovat na nespokojenost ve společnosti, která by|a projevena stávkou v dopravě dne 16. června 2011. KoaIice dopravních odborových svazů proto ve čtvrtečním prohlášení uvedla, že je připravena vyhlásit a uskutečnit generální stávku, a to společně s ostatními odborovými organizacemi v České republice.

„Namísto toho, aby důsledně bojova|a s korupcí a daňovými úniky, přenáší vláda veškeré ekonomické nák|ady reforem na většinu občanů. KoaIice dopravních odborových svazů opakovaně vyzývá vládu k jednání,“ uvedli odboráři v prohlášení.

O dalším postupu pak už ve středu jednala i největší odborová centrála v zemi - Českomoravská konfederace odborových svazů. Přijala strategii dalších kroků. I ona počítá nejen s tím, že by se mohly v létě konat demonstrace, ale po letních prázdninách opět i stávka.

Podle předsedy odborového svazu KOVO Josefa Středuly mají odbory další strategii, podrobnosti však zatím nechtějí prozradit. Server iDnes.cz uvedl, že případné další protestní akce budou odboráři plánovat v příštích týdnech a spustí je, pokud vláda či Poslanecká sněmovna nevezme na jejich připomínky k reformním opatřením ohled.

„Budeme se snažit legislativní proces ovlivnit. Jaké k tomu zvolíme nástroje, se ukáže podle situace," uvedl pro iDnes.cz předseda svazu KOVO.

Koalice dopravních odborů zastřešuje třináct odborových svazů v dopravě. Minulý čtvrtek na 24 hodin kvůli nespokojenosti s reformami zastavila všechny vlaky v zemi i pražské metro, v dalších městech pak omezila provoz tramvají a autobusů.

Podle serveru Aktuálně.cz na celodenní stávce vydělal pražský dopravní podnik, údajně zhruba tři miliony korun. Podle údajů, které má Aktuálně.cz k dispozici, uspořil především tím, že se poprvé v historii na celý den zastavilo metro a nevyjel takový počet autobusů a tramvají jako v běžný pracovní den.

Ředitel dopravního podniku Martin Dvořák nicméně odmítá, že by úspory chápal jako vítězství. „Považuji to spíš za velké minus než za velké plus. My jsme povinni zajistit dopravu," komentoval Dvořák první zveřejněná čísla.

Už v pondělí pak předáci odborů prohlásili, že jsou připraveni ve svých akcích pokračovat, pokud vláda nebude brát na jejich požadavky ohled.

Další informace:
iDnes.cz Odbory mají strategii proti reformám. Plánují demonstrace i další stávku
Aktuálně.cz Dopravní podnik vydělal na stávce v Praze tři miliony


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.