NATO v Libyi poprvé připustilo zásah obytného domu

Raketa z francouzského letounu zasáhla dům v tripoliské sídlištní čtvrti Arada. Podle agentur zemřelo až devět lidí. Podle libyjských zdrojů až patnáct. NATO již od počátku náletů připustilo zásah několika civilních budov, tato je ale první obytná.

(pjed)

20.06.2011 15:00

A6

Nálety na libyjské cíle začaly 19. března. Konec je zatím v nedohlednu. Foto The U. S. Air Force, flickr.com

Velení mise Severoatlantické aliance v Libyi poprvé připustilo zásah obytného domu. S odkazem na incident při nedělním náletu to potvrdil mluvčí libyjské mise NATO Mike Bracken v pondělí v Bruselu.

„Při náletu jsme mířili na vojenskou základnu. Zdá se ale, že v jedné raketě selhal naváděcí systém, a ta pak původní cíl minula, uvedl Bracken doslova.

„Aliance hluboce lituje každé ztráty civilních životů během operací v Libyi a omluví se, bude-li potvrzeno, že její střely skutečně zabily civilní obyvatele,“ doplnil.

Dle prvních informací z libyjské televize byl zasažen třípatrový dům v sídlištní čtvrti Arada v Tripolisu. V sutinách zemřelo až 15 lidí. Posléze libyjské úřady na místo svezly zahraniční novináře, před nimi záchranáři vytáhli ze sutin dvě zmrzačená těla. Další tři, včetně dětských, byla žurnalistům ukázána v jedné z nemocnic.

Reuters v pondělí píše o sedmi obětech. Tři měly být přímo v domě a čtyři jít zrovna okolo. BBC hovoří celkem o devíti mrtvých, AFP se zmiňuje o pěti. Všechny agentury přitom upozorňují, že dům vypadal jako rozestavěný.

Co je pravda?
NATO od počátku náletů na Tripolis připustilo zásah čtyř civilních cílů. Vedle domu v Aradě šlo o zdravotní středisko, rehabilitační centrum pro důchodce a jednu z budov libyjského soudu. Nedělní cíl je ale první obytný.

K počtu obětí leteckých úderů se Aliance obvykle nevyjadřuje, neboť nemá – podle slov mluvčího – možnost incidenty na místě přezkoumávat. Mluvčí libyjských úřadů mluví o „brutální kampani proti civilistům“ a o „stovkách mrtvých“. Jejich informace se však již několikrát ukázaly jako nepravdivé.

Před dvěma týdny například televize odvysílala záběry mladé dívky, jíž měly vážně poranit bomby NATO. Lékaři ale pak zahraničním novinářům řekli, že byla sražena autem. Na počátku května byli zase dopisovatelé agentur svezeni na pohřeb údajných obětí jednoho z náletů, žádná těla však na místo nedorazila ani po několika hodinách čekání.

Na územích pod kontrolou Kaddáfího režimu se novináři nemohou pohybovat samostatně, ale jen v rámci vládou organizovaných výprav. Popsat skutečný stav věcí je tak velmi obtížné.

Počet všech obětí libyjského konfliktu se dnes odhaduje na tři tisíce. Čím dál častěji se objevují i zprávy o masakrech, kterých se dopouštějí povstalecké jednotky.


Další informace:
BBC News Nato suggests 'weapons systems failure' in Tripoli raid
RFE/RL NATO Says Air Strike May Have Killed Civilians
Al Džazíra NATO admits civilian deaths in Libya raid
The Guardian Nato investigates claims of civilian deaths during Libyan raid


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.