Čínské úřady uzavřely Tibet pro cizince

Správní orgány ve známé autonomní provincii se bojí nepokojů, které by mohly provázet oslavy devadesátého výročí vzniku Komunistické strany Číny. Výročí připadá na 1. července. Uzávěrka by měla trvat přinejmenším do poloviny měsíce.

(pjed)

16.06.2011 11:00

A1

Pro překročení tibetské hranice potřebuje cizinec zvláštní povolení. V půli června jej úřady přestaly vydávat. Foto neznámého autora, flickr.com

Čínské úřady přestaly cizincům vydávat povolení ke vstupu do Tibetu. Nedostávají jej ani organizované turistické skupiny. K opatření bylo dle znalců situace přistoupeno preventivně, před blížícím se devadesátým výročím založení Komunistické strany Číny (KSČ). Informaci přinesly ve čtvrtek zpravodajské agentury.

Všechny zdroje se shodují, že uzávěrka Tibetu bude jen dočasná. Liší se ale v informaci, kdy skončí. Některé zdroje píší o 1. červenci – dni, na nějž výročí KSČ připadá; jiné mluví až o začátku dalšího měsíce.

Přibližně v polovině srpna se slaví v Tibetu tradiční svátky a většina cestovních kanceláří, které agentury oslovily, doufá, že restrikce skončí alespoň k tomuto datu.

Uzavírání oblasti Tibetu pro cizince není úplně vzácné. Čínské úřady k němu zpravidla přistupují právě před politickými svátky a výročími.

Další informace:
Reuters China closes Tibet to foreigners ahead of anniversary
AFP Tibet again closed to foreigners: travel agents
NetGlobers Tibet closed to tourists at least until mid-July
Wopular China Closes Tibet To Foreigners Until July 26


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.