Koaliční lídři dohodli plán dalších schůzek

Koaliční lídři se po úterním ultimatu Věcí veřejných poprvé sešli nad požadavky nejmenší strany ve čtvrtek v podvečer. Žádné zásadní rozhodnutí ale nepadlo. VV vyčkávají, jak se k jejich požadavkům na rekonstrukci vlády postaví koaliční partneři.

(vd)

10.06.2011 11:23

512785_mediafax_jiri_rubes

Na snímku vyjednavači Věcí veřejných: vlevo Karolína Peake, vpravo Vít Bárta. Foto Jiří Rubeš, Mediafax

Ve čtvrtek v podvečer se poprvé po úterním ultimatu nejmenší vládní strany sešli koaliční lídři ve formátu K9, aby si vyměnili návrhy k dodatku koaliční smlouvy. Žádné zásadní rozhodnutí ale na jednání nepadlo - strany se jen dohodly na časové posloupnosti dalších jednání. Věci veřejné teď vyčkávají, jak se k jejich požadavkům na rekonstrukci vlády postaví partneři.

„Projednali jsme harmonogram Poslanecké sněmovny v zásadě až do konce září a harmonogram projednávání sněmovních zákonů ve vládě a ve sněmovně, pak jsme se domluvili na harmonogramu jednání v K9 a pak jsme zahájili společně přípravu písemného dodatku ke koaliční smlouvě," řekl novinářům předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Podle první místopředsedkyně Věcí veřejných Karolíny Peake jsou lídři Věcí veřejných vázáni usnesením konference strany, která jejich ministrům a poslancům doporučila, aby odešli do opozice v případě, že premiér Petr Nečas nebude plnit koaliční smlouvu a nepřizná Věcem veřejným důstojné postavení ve vládě. Pokud jim ODS a TOP 09 do konce června nevyhoví, z vlády odejdou.

Strany se prozatím dohodly spíše v rovině plánu dalších schůzek, řekli ale po čtvrtečním jednání koaličních lídrů předsedové poslaneckých klubů ODS, TOP 09 a VV. Účastníci se prý také domluvili na harmonogramu schvalování vládních reformních zákonů s výhledem až do konce září. Karolína Peake nicméně poznamenala, že má z jednání pozitivní dojem.

Předseda poslanců TOP 09 Petr Gazdík ocenil, že koaliční strany konečně mají před sebou konkrétní materiál. „Personálie jsme dnes příliš neřešili. Ty hlavní otázky personálií budou patrně na jednání pana premiéra s jednotlivými předsedy stran," dodal. 

Věci veřejné žádají, aby dodatek koaliční smlouvy vedle nového vymezení resortů a jejich obsazení zahrnoval i zrušení akcií na doručitele či dohodu o obsazení pozic náměstků na ministerstvech.

Nečas nabízí VV funkci vicepremiéra pro boj s korupcí a předsedy Legislativní rady vlády, Věcem veřejným se ale takové zastoupení ve vládě zdá nedůstojné. V dubnu nejmenší parlamentní strana žádala také o odchod ministrů obrany a zemědělství za ODS Alexandra Vondry a Ivana Fuksy a ministra financí za TOP 09 Miroslava Kalouska. Jejich strany za nimi ale stojí.

Další informace:
ČT24 Žádné nové zprávy z jednání K9
Věciveřejné.cz Dopis Karolíny Peake členům a véčkařům


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.