Klaus přijal demisi Radka Johna

Prezident Václav Klaus přijal rezignaci předsedy VV na post vicepremiéra pro boj proti korupci. Premiér Petr Nečas po jednání s Klausem novinářům řekl, že Johnův post vicepremiéra, který kabinet pro předsedu VV vytvořil, nyní zůstává neobsazený.

(čtk)

20.05.2011 15:50

500311_mediafax_michal_kalasek

Prezident rezignaci Radka Johna očekával. Foto Michal Kalášek, Mediafax

Prezident Václav Klaus přijal rezignaci předsedy Věcí veřejných Radka Johna na post vicepremiéra. Novinářům to po schůzce s Klausem řekl premiér Petr Nečas. Odchod předsedy nejmenší koaliční strany z kabinetu, který John oznámil před více než týdnem, je tak definitivně potvrzen.

Václav Klaus před setkáním, na nějž mu Nečas přinesl Johnovu demisi, avizoval, že rezignaci předsedy Věcí veřejných přijme. John prezidenta o svém úmyslu na Hradě informoval už před více než týdnem.

Klaus v pátek také uvedl, že demise tím pádem není překvapením a nemá s ní žádný problém. „Spíše je překvapením, že to trvalo tak dlouho," poznamenal.

Premiér a předseda občanských demokratů Petr Nečas po jednání s Klausem novinářům řekl, že post vicepremiéra pro boj s korupcí, který kabinet pro Johna vytvořil, nyní zůstává neobsazený. O tom, zda by ho měl obsadit nový předseda Věcí veřejných, kterým se může stát znovu John, budou koaliční strany ještě jednat, dodal.

Stejně tak se podle Nečase povedou další jednání o osudu vládního výboru pro boj s korupcí, který vláda zřídila a v jehož čele měl John stát.

„Dotkli jsme se i aktuální politické situace, ale nějaké konkrétní vládní záměry jsme neprojednávali," řekl Nečas po zhruba čtyřicetiminutovém setkání s Klausem. S prezidentem prý mluvil i o zahraniční politice a agendě Evropské unie.

Písemný dodatek ke koaliční smlouvě, na jehož sepsání se ODS, TOP 09 a Věci veřejné ve středu domluvily, musí podle Nečase minimálně zohlednit změny, ke kterým v personálním obsazení vlády v posledních týdnech došlo.

„Součástí koaliční smlouvy je i seznam členů vlády s jejich konkrétní pozicí a některá další ustanovení, která se týkají například náměstků," řekl.

Klaus se s Johnem sešel už 11. května, tedy v den, kdy předseda nejmenší vládní strany své rozhodnutí odejít oznámil nejprve novinářům a pak i předsedovi vlády. Po schůzce tehdy Klaus varoval, že koaliční vláda je „křehké sdružení, a vypadne-li z ní jakýkoliv kamínek, je to zneklidňující".

Předseda Věcí veřejných, který už v dubnu odešel z křesla ministra vnitra, se rozhodl zcela opustit vládu po neshodách s premiérem na podobě svého protikorupčního úřadu. Nově zřizovaný post vicepremiéra pro korupci byl podle něj zesměšněný tím, že si nemohl vybrat svůj tým.

Premiér odmítl například jmenování někdejšího Johnova náměstka z vnitra Michala Moroze do stejné pozice na Úřadu vlády.

Vyjednavači vládních stran se ve středu dohodli, že personální složení vlády budou řešit až v červnu. Do konference Věcí veřejných, z níž vzejde nové vedení nejmenší vládní strany, budou prý řešit jen programové otázky.

Svou demisi John ohlásil ve středu 11. května. Premiérovi, který mezitím absolvoval drobnou operaci, ji ale předal až skoro o týden později, v úterý 17. května. Klaus ji dostal do rukou až nyní, do čtvrtka byl totiž na státní návštěvě v Ázerbájdžánu.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.