MfD: Věci veřejné chtěly provize ze zakázek

Vít Bárta údajně sliboval dvacetiprocentní provizi každému, kdo zajistí pro Věci veřejné peníze ze zakázek nebo od sponzora. Exministr dopravy to v České televizi ale popřel. A ČSSD mezitím vyzvala premiéra, aby odvolal zbylé ministry Věcí veřejných.

(vd)

17.05.2011 12:33


Spoluautor: ČTK

478051_mediafax_jiri_schott

Vít Bárta má veřejnosti opět co vysvětlovat. Foto Jiří Schott, Mediafax

Vít Bárta z Věcí veřejných údajně motivoval své spolustraníky k získávání financí do stranické pokladny dvacetiprocentní provizí. Informuje o tom úterní vydání deníku Mladá fronta DNES s odkazem na utajovaný dokument z roku 2009, který má prý k dispozici.

Z něj také vyplývá, že o důležitých věcech ve straně nerozhoduje její řádně zvolené vedení, ale několik málo lidí sdružených v takzvané Koncepční radě VV. Bárta v úterý v rozhovoru pro Českou televizi pravdivost zveřejněných informací rozhodně popřel.

MF DNES se podle Bárty opírá o jediného svědka, poslance Jaroslava Škárku, jenž byl z Věcí veřejných vyloučen. „Já už jsem ho ráno vyzval k tomu, aby se omluvil a distancoval od tohoto svého svědectví, nebo jednoznačně já ho budu muset zažalovat za velmi zásadní poškození mého jména," uvedl Vít Bárta.

Podle MF DNES ale tomu, kdo pro stranu získá peníze, ať už z veřejné zakázky nebo od sponzora, náleží odměna. „A to 20 procent z prostředků získaných ve prospěch Věcí veřejných (veřejná výběrová řízení, sponzorské dary)," napsal prý Bárta v lednu 2009.

Z dokumentu je podle listu zřejmé, že Věci veřejné chtěly z veřejných zakázek vytěžit co nejvíce a získat větší politický i ekonomický vliv. Také proto, aby se Bártovi vrátily prostředky, které do strany investoval.

„Věci veřejné jsou povinny VB (Vítu Bártovi) vrátit celkovou výši investice," stojí v dokumentu. Bárta však už neuvádí, kolik prostředků do strany vložil.

Vít Bárta se již v době vzniku dokumentu podle MF DNES připravoval na to, že jeho lidé budou sedět na radnicích a ve státní správě a budou rozhodovat o veřejných zakázkách. Pro takové případy sepsal manuál, který nazval Etický kodex VV. Podle něj mohla být veřejná zakázka, o které bude člen VV rozhodovat, nadhodnocena maximálně o 10 procent oproti tržní ceně.

Bárta nicméně České televizi řekl, že ministři Věcí veřejných jednali ve vládě zcela jinak. „Obzvláště dnešní Mladá fronta DNES je jasně vyvrácena tím, jak jsme se chovali na úřadech, které jsme měli svěřené," uvedl Bárta.

„Já jsem naopak všechny zakázky ne zdražil o 10 procent, ale zlevnil o dvě a půl až pět procent, co se týče stavebních zakázek na ministerstvu dopravy," doplnil exministr dopravy. Podobně podle něj pracoval ministr školství Josef Dobeš, který o deset procent zlevnil maturity.

MF DNES také uvedla, že o všem důležitém ve straně včetně veřejných zakázek nerozhoduje její řádně zvolené vedení, nýbrž několik málo lidí sdružených v Koncepční radě VV. Podle dokumentu se dala dohromady v roce 2009 a scházela se v Bártově bytě.

„O existenci Koncepční rady se musí zachovat absolutní mlčenlivost," napsal pak Bárta svým kolegům.

Členy Koncepční rady se podle deníku v roce 2009 stali Josef Dobeš, Kateřina Klasnová, Karolína Peake, Jaroslav Škárka, Jana Pařízková a Markéta Vojtíšková. Hlavní slovo v ní měl Bárta, který mohl navrhovat členy rady či si vynucovat jejich chování v souladu s kodexem.

Existenci dokumentu deníku potvrdil v dubnu vyloučený člen Věcí veřejných Škárka a Markéta Vojtíšková, která pro deník uvedla, že takových dokumentů, co se tvářily jako strategické a po jedné poradě spadly pod stůl, zažila bezpočet.

ČSSD: Politici VV jsou zkompromitovaní a nedůvěryhodní
Opoziční sociální demokraté považují informace MF DNES za zcela nepřijatelné a neslučitelné s dalším setrváním této strany ve vládě. Politici Věcí veřejných jsou podle sociálních demokratů zkompromitovaní a nedůvěryhodní, a nemohou mít nadále podíl na řízení země. Poslanec VV Petr Skokan tvrdí, že je proti jeho straně vedena mediální kampaň.

„Dnešní informace potvrzují ty nejhorší obavy ze skutečného cíle politických aktivit lidí kolem Víta Bárty a firmy ABL. Tímto cílem bylo evidentně zneužití projektu nové politické strany k uchopení ekonomické moci formou pečlivě připravené privatizace státní správy,“ uvedl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Sociální demokraté proto vyzvali premiéra Petra Nečase, aby co nejdříve odvolal zbylé ministry za stranu Věci veřejné z vlády. „ČSSD je přesvědčena o tom, že zcela zkompromitovaní a nedůvěryhodní politici VV nemohou mít nadále podíl na řízení naší země,“ doplnil předseda největší opoziční strany.

Podle poslance Věcí veřejných Petra Skokana je proti nejmenší vládní straně vedena mediální kampaň. Načasování tažení sdělovacích prostředků prý není náhodné a dá se očekávat, že se brzy objeví jiné nahrávky podobné té, která se objevila v pátek na internetu a pak v médiích, uvedl Skokan v prohlášení zveřejněném na webu strany.

„Asi jsme někomu hodně bolestivě šlápli na kuří oko. Je totiž opravdu pozoruhodné, že i když nahrávka existuje už od března, vyšla ven vzápětí po zveřejnění maléru pana Dalíka v souvislosti s pandury a těsně před volbou předsedy Věcí veřejných," uvedl Skokan.

Skokana znepokojuje i role České televize v tažení proti jeho straně. „Veřejnoprávní televize by měla podávat občanům nestranné a vyvážené informace, místo toho ale pracuje se spekulacemi spíš než s fakty. Ve výsledku se velmi aktivně podílí na cílené diskreditaci VV. Odvádí tím pozornosti od opravdových kauz, jejichž odhalování je službou ve veřejném zájmu, a tu má v popisu práce,“ tvrdí a je přesvědčený, že nelegálně pořízenými nahrávkami ze soukromí by se veřejnoprávní televize zabývat vůbec neměla.

ČSSD naopak žádá předsedu vlády, aby provedl kontrolu fungování ministerstev, která řídili či na nich zastávali vysoké pozice zástupci Věcí veřejných, a to zejména v oblasti všech zadávaných veřejných zakázek, odměňování vrcholného managementu ministerstev a personální politiky v podřízených organizacích a státních firmách.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.