Odboráři z londýnského metra uspěli. Vedení přijalo jejich kolegu zpět

Pohrůžkou šestidenní stávky se podle zaměstnanců londýnské dráhy podařilo dosáhnout přezkoumání případů, v nichž měli být dva pracovníci propuštěni za svou aktivitu v odborech.

(čtk)

17.05.2011 11:27


Spoluautor: Petr Jedlička

A6

Zaměstnanci RMT stávkovali už loni. Tehdy šlo ale o protest proti rušení pracovních míst ve stanicích. Foto neznámého autora, flickr.com

Londýnská podzemní dráha se vyhne sérii stávek, kterými hrozili řidiči metra kvůli propuštění dvou svých kolegů. Londýnský dopravní podnik přijal jednoho z nich zpět a odbory RMT zrušily sérii celkem šesti stávek, které hrozily ochromit provoz v podzemní dráze.

Spor se točil kolem propuštění dvou řidičů, kteří podle RMT přišli o práci kvůli svým odborářským aktivitám. Londýnský dopravní podnik to odmítal a tvrdil, že jeden byl propuštěn kvůli porušení bezpečnostních předpisů a další proto, že urážel kolegy.

Jejich případy se zabýval tribunál pro řešení pracovních sporů, který v případě jednoho z propuštěných ostře kritizoval vedení londýnského metra a došel k závěru, že jeho propuštění nebylo oprávněné. Řidič pak připustil, že udělal bezpečnostní chybu, a dopravní podnik přistoupil na to, že ho zaměstná na jiné pozici.

Případ druhého řidiče je dosud před tribunálem pro řešení pracovních sporů a obě strany se shodly, že o něm ještě budou jednat. Vedení metra popřelo, že by ustoupilo hrozbě stávky, ale tvrdilo, že reagovalo na verdikt tribunálu.

Po zrušení stávky se vedení londýnského metra a odbory dohodly, že budou jednat o způsobu, jakým se urovnávají pracovní spory, aby se lépe předcházelo dalším stávkám. Tento vstřícný tón komentátoři vysvětlují i tím, že londýnská radnice chce předejít dalším stávkám v městské dopravě, protože příští rok budou volby londýnského starosty a především olympijské hry.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.