Bárta nebude kandidovat na předsedu Věcí veřejných

Faktický lídr Věcí veřejných Vít Bárta se rozhodl vzdát kandidatury na předsedu nejmenší vládní strany. Strana se podle něj má sjednotit za svým dosavadním předsedou Radkem Johnem a současně nesmí vzdát boj s korupcí.

Vít Bárta se rozhodl po středeční rezignaci Radka Johna na ministerský post vzdát kandidatury na předsedu Věcí veřejných. Faktický lídr nejmenší parlamentní strany vyzval současně spolustraníky k jednotě a k pokračování v boji proti korupci.

Vicepremiér John se ve středu rozhodl rezignovat na místo ve vládě poté, co se s jejím předsedou a lídrem ODS Petrem Nečasem v úterý nedohodl na personálním složení týmu svých spolupracovníků, kteří mu měli pomáhat v boji s korupcí.

Nečasovi se dlouhodobě nelíbila některá Johnem navrhovaná jména. Johna dnes přijal prezident Václav Klaus, kterému předseda VV své rozhodnutí vysvětlil.

Bárta se rozhodl vzdát kandidatury na předsedu Věcí veřejných po událostech posledních týdnů. V nich došlo k rozkolu ve vládní koalici, který byl zažehnán odchodem dvou ministrů VV ze svých postů.

Ministerstvo vnitra opustil John, Bárta se vzdal postu na dopravě. „Nyní se strana podle mého názoru musí sjednotit za Radkem Johnem. VV nesmí vzdát boj s korupcí v České republice a naopak musí žádat po koaličních partnerech hmatatelné garance, že se s korupcí opravdu bojovat bude," řekl na odpolední tiskové konferenci Bárta.

„Z Věcí veřejných a Radka Johna si nikdo legraci dělat nebude," dodal Bárta, který je v médiích označován za faktického lídra strany.

Svou kandidaturu na předsedu nejmenší parlamentní strany Bárta podle svých slov ohlásil v době, kdy chtěl do VV přinést nová témata. Do té doby byl hlavní náplní parlamentního nováčka boj s korupcí. „Chtěl jsem nabídnout pevné středové vymezení strany," vysvětlil dnes Bárta.

Svůj názor nyní změnil, protože podle něj boj s korupcí zdaleka nekončí. „Není čas stranu osekávat. Není čas na to, abychom stranu nově kotvili na nových tématech než je boj s korupcí," pronesl Bárta.

„Velmi si vážím podpory, kterou jsem pro svou kandidaturu dostal. Celou věc hodnotím tak, že můj čas ještě nenastal," dodal exministr dopravy.

Předseda John dnes uvedl, že VV při dubnové vládní krizi ustoupily v zájmu uklidnění situace a očekávaly, že vláda bude pracovat na reformách, že přijdou personální změny v kabinetu podle principu presumpce viny a vznikne protikorupční úřad s nezávislým týmem, za nějž ponese John odpovědnost.

„Avšak to se neděje, reformy se neprojednávají, K9 se neschází, personální změny jsou v nedohlednu," zdůraznil předseda VV. Od své rezignace si slibuje urychlení reformních snah vlády.

A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.